Domů
Rychlé zprávy
V dotčených lokalitách se dnes protestuje proti hlubinnému úložišti
Vizualizace podzemního trvalého úložiště jaderného odpadu v Olkiluotu.

V dotčených lokalitách se dnes protestuje proti hlubinnému úložišti

Obce, v jejichž katastrech by mohlo být postaveno hlubinné úložiště radioaktivních odpadů, připravily na dnešek akci Den proti úložišti. Obce požadují přijetí zákona, který by posílil jejich postavení, a dále, aby plánované průzkumy měly jasná kritéria a aby se do té doby vůbec nedělaly. Na dnešek připravily protestní pochody, běhy, ale i koncerty. ČTK to řekl starosta Chanovic Petr Klásek, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti, kterou loni založilo 14 obcí a 11 spolků z celé země.

Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) hledá na sedmi místech prostor pro trvalé úložiště. V Plzeňském kraji, kde zkoumá lokalitu Březový potok v Pošumaví, připravily protest obce Chanovice, Kvášňovice, Maňovice, Olšany, Pačejov a Velký Bor. Lokalita, kterou stát vytipoval už před 15 lety, požaduje po zákonodárcích přijetí zákona, který by posílil jejich pozici na úroveň obvyklou v zahraničí, tedy aby bez souhlasu obcí nesmělo být na jejich území úložiště umístěno.

Trvalé úložiště radioaktivního odpadu
Ilustrační foto

Platforma se koncem března obrátila na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) s výzvou, aby zastavil současné hledání místa pro úložiště jaderných odpadů. Poukazuje na to, že dosud není schválená nová vládní koncepce nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým palivem, která by porovnala rizika a přínosy možných řešení.

SÚRAO má po dokončení průzkumů území koncem roku 2018 zúžit počet lokalit na čtyři. Konečné místo pro stavbu navrhne do roku 2025. Definitivní stanovisko k hlubinnému úložišti, které by mělo začít fungovat po roce 2065, dá vláda kolem roku 2050.

Den proti úložišti začne v Pošumaví dnes ve 12:00 ve Velkém Boru varovným zvoněním zvonů ve všech obcích.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se