Domů
Obnovitelné zdroje
Vítkovice Heavy Machinery získaly zakázku na díly pro větrné elektrárny Siemens Gamesa
Energiewende - větrná elektrárna

Vítkovice Heavy Machinery získaly zakázku na díly pro větrné elektrárny Siemens Gamesa

Ostravská společnost Vítkovice Heavy Machinery (VHM) získala nový kontrakt na díly větrných elektráren, takzvané hřebíky. Smlouvu uzavřela se španělskou firmou Siemens Gamesa, zakázka má hodnotu přesahující 100 milionů korun. ČTK o tom dnes informoval generální ředitel VHM Daniel Kurucz.

„Jde o nejvýznamnějším nový projekt v segmentu větrné energetiky,“ uvedl Kurucz.

Výroba dílů již začala a potrvá až do roku 2019.

VHM jsou producentem ocelí a výrobků z nich. V březnu na sebe firma podala insolvenční návrh a zároveň oznámila, že do ní vstupuje nový investor – SPV VTK zakladatele holdingu Czechoslovak Group Jaroslava Strnada.

Ten nyní vítkovickou firmu postupně přebírá. Díky jeho finanční podpoře v dubnu VHM po několika měsících obnovily chod ocelárny a celou výrobu. Podnik má asi 900 zaměstnanců. Nový investor poskytl rovněž finance na aktuální výrobu dílů pro Španělsko.

Podle obchodního ředitele Daniela Doležala by nový kontrakt měl pro společnost znamenat i významnou referenci.

„Značka naší firmy v minulosti utrpěla. Změny můžeme dosáhnout jen kvalitní produkcí pro významné klienty, jako je právě tento,“ míní Doležal.

Společnost VHM zhruba 80 procent své výroby vyváží, nejvíce do zemí EU, zejména do Německa, ale také do USA, Ruska, Kanady, Brazílie, Indie i na další trhy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Milan Vaněček
9. srpen 2018, 13:45

Tady je vidět proč mohou být větrné elektrárny stále levnější. Má to 4 komponenty:

1) technický pokrok=zvyšování výkonu jednotlivé elektrárny

2) slučování podniků do větších celků (Siemens a Gamesa)

3) výroba součástek v levných zemích (jako to dělá automobilový průmysl)

4) velkoseriová výroba

To platí pro klasické strojírenství.

Pro polovodičový průmysl (třeba fotovoltaika) je pak nejdůležitější technologický pokrok (nanotechnologie, nové materiály, nový design) a robotizace.

frank
9. srpen 2018, 14:32

Proč si tedy vlastně pamatuji, že úplně nedávno firma Siemens Gamesa varovala před brzkým růstem cen větrných elektráren poklesu zisku :) ?

frank
9. srpen 2018, 14:33

oprava : Proč si tedy vlastně pamatuji, že úplně nedávno firma Siemens Gamesa varovala před brzkým růstem cen větrných elektráren, který povede k poklesu jejího zisku ?

Milan Vaněček
9. srpen 2018, 14:43

To máte jen selektivní paměť, zapoměl jste důvod: uvalení cel na ocel. To je snad elementární že clo může cenu zvýšit.

Stejně jako válka a jiné podobné události.

Tak snad už Vám to je snad jasné jaký je rozdíl mezi business as usual a válkou.

Carlos
9. srpen 2018, 15:29

To pak pokusná výroba v sousední levnější zemi, v ocelárně která se potřebuje udržet nad vodou, dává dost dobrý smysl.

frank
9. srpen 2018, 16:35

tak zisková marže jim klesá soustavně, těžko svádět na cla... navíc nemilosrdná ale vámi adorovaná konkurence " z levnějších zemí" jim brzo celý sektor ještě znevýhodní :) zažili jsme to u evropských solárních firem.,...

x
9. srpen 2018, 14:58

To je jak opsané z nějaké motivační příručky pro manažery :-D Uvědomujete si, že toto lze aplikovat téměř na veškeré obory lidské činnosti?

x
9. srpen 2018, 15:02

Jinak je ale pozitivní to, že se Vítkovice začínají dávat dokupy!

Milan Vaněček
9. srpen 2018, 16:42

Ano uvědomuji. Psal jsem to proto že lidé jako pan Hájek neustále zde argumentují že cena VtE a FVE už nebude klesat. Opak je realita, tedy podle referenčního scénáře "business as usual".

Jedině nový objev to může narušit, jeho průmyslová realizace si ale vyžádá tři či čtyři desítky let. Nebo válka to může narušit.

Současně je vidět že jaderná energetika nesplňuje body 1)-4).

Martin Hájek
9. srpen 2018, 17:01

Byl jsem osloven, tak reaguji. Předně jsem rozhodně netvrdil, že cena FVE už nebude klesat. Je zřejmé, že klesat ještě významně bude. Otázka je, jestli donekonečna, jak si myslí pan Vaněček. Budou také zřejmě ještě klesat ceny off-shore větrníků, případně klesat nebudou a bude se prodlužovat jejich životnosti (kterou mimochodem zatím nikdo nezná). Co tvrdím, že ceny on-shore větrníků už moc klesat nebudou. Jsou pro to následující důvody: Ad1) Výkon on-shore větrníků už z mnoha důvodů naráží na meze svého růstu. Do hornaté lesnaté krajiny jako je ta v ČR už ve skutečnosti nejde pořádně dostat ani 3 MW stroje. Ad2) Konsolidace už byla provedena, máme tu několik málo mezinárodních firem. Další slučování už naopak omezí konkurenční prostředí a bude působit přesně opačně. Ad3) Již se děje, viz také zakázka pro Vítkovice. Ad4) Velikost dnešních sérií těžko půjde dále zásadně zvýšit aby to mělo významný dopad na úspory z rozsahu. Ještě bych dodal, že jde ušetřit na výzkumu a vývoji, ale to se už u on-shore větrníků, jejichž vývoj sami výrobci větrných elektráren považují za v podstatě ukončený, také stalo.

Milan Vaněček
9. srpen 2018, 18:28

Já bych tipoval že pro větrníky je možný pokrok v bodech 1) a 3). Ale jsem v tom amatér, profi odhad mohu dělat jen pro fotovoltaiku. A tam bude pokrok v bodě 1) a v plně robotizovaných výrobních linkách (součást bodu 4).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se