Domů
Rychlé zprávy
Výstavba PAKS II pokračuje, žádost o výstavbu první jaderné budovy podána
Zdroj: Rosatom
Zdroj: Rosatom

Výstavba PAKS II pokračuje, žádost o výstavbu první jaderné budovy podána

Žádost o výstavbu budovy kontejnmentu prvního nového jaderného bloku v maďarské jaderné elektrárně PAKS byla podána. Zpracování žádosti by mělo být dokončeno do 150 dní.

Předložení žádosti bylo významným milníkem, informovala projekční kancelář Atomerőmű Zrt, která zajišťuje správu projektu výstavby dalších dvou bloků reaktoru VVER-1200. Jedná se o první žádost o výstavbu jaderné budovy na novém staveništi.

Budova kontejnemntu je hlavní strukturou jaderné elektrárny, neboť je v ní ukryt jaderný reaktor a chladicí systém. Kontejnment zároveň tvoří bariéru pro radioaktivní materiál, či ochranu před vnějšími vlivy.

Kontejnemnt reaktoru VVER-1200 je 72 metrů vysoký s průměrem přibližně 52 metrů. Celá konstrukce je složena ze dvou zdí speciálního betonu navrženého na zvládání extrémních teplot, tlaků i počasí. Jaderný reaktor je tak chráněn před zemětřesením, zaplavením vodou, či dokonce pádem letadla nebo blízkou explozí výbušniny.

Vizualizace energetického bloku v elektrárně PAKS II Vizualizace energetického bloku v elektrárně PAKS II Zdroj: PAKS II

Maďarské licenční řízení zahrnuje celou řadu jednotlivých povolení. Společnost Atomerőmű Zrt již nyní disponuje povolením k připojení elektrárny PAKS II k elektrické rozvodné síti. V listopadu bylo získáno povolení k výrobě dvou tlakových nádob reaktorů pro elektrárnu.

V současnosti je ve výstavbě asi 18 budov. Ty budou následně sloužit při výstavbě hlavních částí elektrárny. Mimo technické a administrativní budovy je nyní ve výstavbě také betonárna a závod na montáž armatur.

Nový schvalovací režim

Maďarská jaderně energetická autorita (HAEA) oznámila prvního ledna počátek platnosti svého nového právního stavu. Ten je důležitý pro zvýšení efektivity a organizační nezávislosti autority. HAEA v minulosti nezvládla dodržet 12měsíční termín ani s 3měsíčním prodloužením pro vydání stavebního povolení pro elektrárnu PAKS II.

Nový právní stav nabídne HAEA větší kontrolu nad rozpočtem i pracovními silami. Zároveň bude znovu jmenovaná Beatrix Kádár podléhat přímo parlamentu.

V elektrárně Paks jsou nyní v provozu 4 reaktory VVER

V lokalitě PAKS jsou nyní v provozu čtyři bloky tlakovodních reaktorů VVER-440, které dodávají do elektrické rozvodné sítě přibližně 1900 MWe. Výstavba elektrárny PAKS I byla zahájena v roce 1974 a poslední reaktor byl připojen k síti v roce 1987. Všechny čtyři bloky jsou novější verze reaktorů VVER-440/213, takže disponují lokalizačním systémem v podobě barbotážní věže.

Jaderná energetika tvoří v Maďarsku dominantní zdroj energie se zastoupením přesahujícím 50 %. Na druhém místě jsou fosilní zdroje energie, se zhruba 40% podílem.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Pavel Karásek
11. leden 2022, 20:36

To je další velký úspěch jaderné energetiky. Po osmi letech od schválení projektu je v plánu stavba první budovy. Všechna čest.

De Carbon
11. leden 2022, 20:58

Letos jsou volby v Madarsku a Orban musi neco predhodit volicum. Takova blamaz. Tak aspon postavi nejakou budovu. Jinak je divne, ze pres vsechen ten zazracny rusky plyn je v Madarsku elektrina vetsinou drazsi nez v CR a Nemecku.

Emil
11. leden 2022, 21:01

Vy dva jste se hledali, až jste se našli. Nejde o "nejakou budovu" ani o "plán stavby první budovy", jde o kontejnment reaktoru a "v současnosti je ve výstavbě asi 18 budov".

De Carbon
11. leden 2022, 21:32

Vratnice 1, vratnice 2, ubytovna pro ostrahu,...

De Carbon
11. leden 2022, 21:36

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Clovece, vy mate k dispozici minimalne dva asistenty ktery vam vas nadrazeny dustojnik pridelil. Nerikejte ze jste obycejny pesak. Kde vsechny ty veci berete.
.

Emil
11. leden 2022, 21:49

Překvapivě jsou ty věci napsané v článku pod kterým diskutujete. Občas není od věci si z toho článku přečíst víc než nadpis, zvlášť když už k němu musíte sdělovat svoje "postřehy".

De Carbon
11. leden 2022, 22:15

Je to dlouhodobejsi postreh. Nesoudim z jednoho vystupu.

De Carbon
11. leden 2022, 22:23

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Ridici dustojnik to vyridil...
.

Pavel
12. leden 2022, 00:16

Stavět jadernou elektrárnu tak, že si podám žádost o povolení stavby kontejnmentu? To je jako nějaký vtip? Salámová metoda stavby? A co když se někde zaseknu? Co potom? A hlavně proč takto postupovat? Jako investor bych nikdy takto nepostupoval. Kdyby mi projektant přinesl projekt jen na hrubou stavbu tak ho vyženu sviňským krokem! Chci kompletní projektovou dokumentaci jinak žádná platba. Maďaři jdou s Orbánem a Paksem do průšvihu. Což je ostatně jasné už dávno. S rusákama nic jiného než průser a na věčné časy.

Emil
12. leden 2022, 07:14

Takto se postupuje proto, že to takto vyžadují maďarské úřady, takže jako investor by vám nic jiného než takto postupovat nezbývalo. Vy si asi pletete stavební povolení od stavebního úřadu a povolení k výstavbě od jaderného dozoru, což jsou dva paralelní a vzájemně nesouvisející procesy, každý probíhá úplně jiným způsobem.

Richard Vacek
12. leden 2022, 05:57

Článek ukazuje známou věc, že byrokracie v Evropě dosáhla takové úrovně, která téměř znemožňuje větší investici.

Než úřad rozhodne, mají jinde v provozu celou elektrárnu.

Pavel Veselý
12. leden 2022, 15:54

Měl bych návrh pro redakci omezit počet příspěvků od jednoho diskutujícího na tři k jednomu článku, protože to co zde někteří předvádějí s diskusi nemá nic společného.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se