Domů
Společnosti v ČR
Pražské energetice loni klesl čistý zisk o 6,5 procenta na 3,12 miliardy korun
PRE budova
Praźská energetická

Pražské energetice loni klesl čistý zisk o 6,5 procenta na 3,12 miliardy korun

Energetické skupině Pražská energetika (PRE) loni klesl čistý zisk meziročně o 6,5 procenta na 3,12 miliardy korun. Výnosy naopak stouply o 26,5 procenta na téměř 48,2 miliardy Kč. Vyplývá to z výroční zprávy Pražské energetiky (PRE), na kterou dnes upozornil Ekonomický deník. Jako důvod poklesu zisku firma uvádí nárůst daňového zatížení v důsledku změny daňových předpisů.

Zisk skupiny PRE před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) loni stoupl na 6,87 miliardy Kč, což bylo to o 18 procent více než v roce 2022. „Zajímavostí může být, že zisk před zdaněním se meziročně zvýšil o jednu miliardu na 5,1 miliardy korun. Jenže na PRE dopadlo vládní rozhodnutí o zdanění mimořádných zisků firem podnikajících v oboru energetiky. Na dani z příjmu tak skupina PRE místo jedné miliardy, jak by odpovídalo 19procentní sazbě daně, zaplatila bezmála dvě miliardy korun,“ uvedl Ekonomický deník.

Vývoj počasí, vysoké ceny dodávek energie a úsporná opatření vedly také k meziročnímu poklesu objemu dodávek. Objem dodávek elektřiny PRE klesl meziročně o 4,2 procenta na 6,12 terawatthodin (TWh) a objem dodávek plynu o 14 procent na 0,85 TWh. Objem distribuované elektřiny v Praze se snížil o 2,4 procenta na 5,86 TWh.

Mezi základní aktivity Skupiny PRE patří prodej, obchodování s elektřinou a plynem. S více než 838.000 odběrnými místy je třetím největším dodavatelem elektřiny v Česku. Přes 58 procent společnosti vlastní Pražská energetika Holding, jehož majoritním vlastníkem je město Praha. Dalším významným akcionářem je německá EnBW Energie Baden-Württemberg, která vlastní 41,4 procenta.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se