Domů
Společnosti v ČR
Valná hromada ČEZ schválila dividendu 52 Kč za akcii, dozorčí radu doplní Půta
ČEZ logo budova

Valná hromada ČEZ schválila dividendu 52 Kč za akcii, dozorčí radu doplní Půta

Dnešní valná hromada energetické společnosti ČEZ krátce po 23:00 skončila, trvala více než 14 hodin. Schválila dividendu z loňského očištěného zisku 52 Kč za akcii. Celkově tak mezi akcionáře firma rozdělí 28 miliard Kč, což odpovídá 80 procentům ze zisku. Stát z toho dostane kolem 19 miliard Kč. Hromada zároveň doplnila dozorčí radu o libereckého hejtmana Martina Půtu. Po téměř 11hodinovém projednávání zpráv vedení firmy nabral další průběh rychlejší tempo. Jednání tak skončilo zhruba hodinu před půlnocí. Do Kongresového centra v Praze dnes dorazilo přibližně 450 akcionářů.

Hlasování o dividendě bylo tradičně nejvíce očekávaným bodem dnešní valné hromady ČEZ. Akcionáři tentokrát hlasovali o jediném návrhu, který vzneslo představenstvo firmy. Stát, na rozdíl od loňského roku, tentokrát protinávrh nepodal. Schválený návrh znamená třetí nejvyšší dividendu společnosti, je ve stejné výši jako v roce 2021. Dosud rekordní dividendu ČEZ akcionářům na návrh státu vyplatil loni, šlo o 145 Kč za akcii, celkově 78 miliard Kč. Vyšší ještě byla dividenda v roce 2009, kdy činila 53 Kč za akcii.

Valná hromada ČEZ dnes řešila také složení dozorčí rady, v níž dosud bylo jedno neobsazené místo. Novým členem rady se stal současný hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Byl jediným kandidátem, navrhlo ho ministerstvo financí.

Nejdelším bodem jednání byl ovšem hned ten první, který byl věnován zprávám orgánů představenstva a dozorčí rady podniku. Akcionáři se nejčastěji vedení podniku dotazovali na přístup firmy k takzvané windfall tax z neočekávaného zisku. ČEZ na ni loni odvedl státu 30,1 miliardy Kč.

Jaderná elektrárna Temelín
Ilustrační foto

V rámci dalších odpovědí na otázky akcionářů dnes členové vedení například uvedli, že těžba v hnědouhelném lomu Bílina by mohla skončit do roku 2030, nikoliv v roce 2035, do kterého ČEZ původně získal povolení těžby. Zástupci polostátní firmy zároveň uvedli, že budoucnost energetiky je v obnovitelných zdrojích. Řada dotazů směřovala také k financování nových jaderných bloků. Podle ČEZ dosud příprava nového reaktoru v Dukovanech vyšla na 3,5 miliardy Kč.

ČEZ v loňském roce vydělal 29,6 miliardy korun, čistý zisk společnosti meziročně klesl o více než 63 procent. Hlavní příčinou byly podle firmy mimořádné daně a odvody, na kterých podnik odvedl přes 40 miliard Kč. I přes vysoký meziroční propad jde ale s výjimkou rekordního roku 2022 o nejvyšší zisk za posledních deset let. Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy, který je zásadní pro výši dividendy, loni činil 34,8 miliardy Kč.

Skupina ČEZ patří k největším energetickým podnikům v Česku. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Ivan Novák
25. červen 2024, 10:45

Na okraj: k připravované novele atomového zákona (už existuje sněmovní tisk) se diskutuje nějak málo. Podle mého názoru, připuštěním veřejnosti mezi účastníky řízení SÚJB se efektivně zabrání jakýmkoli novým jaderným blokům v ČR. Žádný úředník v ČR není schopen vydat rozhodnutí, které by dobrý a motivovaný právník nerozstřílel nebo alespoň o mnoho let nepozdržel pomocí jeho procesních nedostatků.

Jirka Líska
25. červen 2024, 11:02

@Ivan Novák 25. červen 2024, 10:45

A je to chyba toho úředníka a zákonů nebo toho motivovaného právníka, který je placený za to, aby v tom hledal procesní chyby a nedostatky?

JVr
25. červen 2024, 10:54

V normální energetické firmě by se nebylo potřeba ptát na financování nových zdrojů... i kdyby ten blok stál 200-300 miliard, tak to šlo financovat ze zisku celkem v poho a do nějakých 10 let, než se to postaví už by to bylo zaplacené... jenže tady ne. Tady se to nasype akcionářům a do státního rozpočtu (na dividendách a wind-fall tax).

Přitom ten zisk je dán především díky stávajícím jaderným zdrojům, a tak by přece dávalo smysl z toho zisku financovat nové zdroje nehledě na druh, ale ne u nás.

U nás tím polepíme díry v rozpočtu a dám dividendy, jen abychom si pak na to půjčili a platili takové úroky, že ta energie z nových zdrojů bude stát takové peníze, že se nám protočí peněženky.

Toto je nezodpovědné řízení firmy bez jakéhokoliv plánu (vize) do budoucnosti, a odpovědní politici (ministr průmyslu a premiér), celá dozorčí rada a/nebo vedení si zaslouží (nikoliv zlatý) padák.

Petr prochaska
25. červen 2024, 15:19

Jenže ČEZ si o tom nemůže rozhodovat sám. Je zodpovědný akcionářům a nové bloky nevychází finančně, takže pokud by je stavěl z výsledků hospodaření, tak by došlo k poškození akcionářů. Stejně tak se musí řídít rozhodnutím EU, které stanovuje jak elektřinu z nových bloků prodávat (OZE mají přednost).

Emil
25. červen 2024, 15:29

Neexistuje žádné "rozhodnutí EU, které stanovuje jak elektřinu z nových bloků prodávat (OZE mají přednost)". ČEZ může prodávat elektřinu z nových bloků kdy chce a jak chce.

Milan Vaněček
25. červen 2024, 22:35

1)Takže to, že musí 70% výroby nabídnout přes burzu byla jen "poplašná zpráva"?

2)Nebo budeme stavět bez EU notifikace státní podpory?

3)Nebo nebude vůbec potřeba žádná podpora státu, vše budou financovat soukromí investoři za komerční půjčky ?

Jak to vlastně Emile je?

Emil
25. červen 2024, 23:00

"Musí 70% výroby nabídnout přes burzu" a "rozhodnutí EU, které stanovuje jak elektřinu z nových bloků prodávat (OZE mají přednost)" jsou dvě naprosto odlišná tvrzení, z jednoho nijak nevyplývá druhé, Vaněčku. Elektrárna může bez problémů nabízet elektřinu přes burzu a nemusí u toho dávat žádnou přednost OZE. Takže na všechny tři vámi položené otázky je odpověď "ne".

Jirka Líska
26. červen 2024, 07:56

@Emil 25. červen 2024, 23:00

A co vaše tvrzení:

"ČEZ může prodávat elektřinu z nových bloků kdy chce a jak chce"

A podmínka, že musí 70% výroby nabídnout přes burzu.

To vám v rozporu samozřejmě nepřijde:-)

Emil
26. červen 2024, 08:21

@Líska: OK, speciálně pro rejpaly upřesňuji svoje původní tvrzení: "ČEZ může na burze prodávat elektřinu z nových bloků kdy chce a jak chce." Spokojen?

Ivan Novák
26. červen 2024, 08:51

Už to nebudu hledat, ale vzpomínám si, že ta podmínka chce "transparentní způsob, např. přes burzu". To by umožnilo typově i aukci, jakou ČEZ využíval cca před 20 lety. Vždyť podle objemu obchodů to i v Lipsku teď funguje tak, že na burze vznikne z malého objemu futures cena, která se pak použije pro obchod přes přepážku, což ušetří poplatky.

Emil
26. červen 2024, 08:58

Přesně v té tiskové zprávě k notifikaci stojí toto: "To avoid market concentration and remove the risk that the measure provides an advantage to certain electricity consumers, Czechia has committed to ensure that at least 70% of the power output will be sold on the open power exchange – namely, day-ahead, intraday and futures markets – over the entire lifetime of the power plant. The rest of output can be sold on objective, transparent and non-discriminatory terms by way of auctions."

Jirka Líska
26. červen 2024, 09:19

@Emil 26. červen 2024, 08:21

Tohle od rejpala, co milujete ostatní upozorňovat na každé slovíčko a přesné vyjadřování, potěší.

Díky za upřesnění, ano potěšilo:-)

Nic ve zlém:-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se