Domů
Společnosti v ČR
Výrobce tepelných čerpadel Master Therm zvýšil loni výrobu o pětinu
Zdroj: Master Therm
Zdroj: Master Therm

Výrobce tepelných čerpadel Master Therm zvýšil loni výrobu o pětinu

Výrobce tepelných čerpadel Master Therm zvýšil loni výrobu ve svém závodě v Jablonci nad Jizerou na Semilsku o pětinu. Navzdory částečnému útlumu na českém trhu, zažila firma rekordní rok. Na trh dodala 1200 tepelných čerpadel, jen 30 procent ale na ten tuzemský. Většina produkce míří do zahraničí, hlavně do Velké Británie a Irska, sdělila dnes ČTK mluvčí společnosti Kateřina Kubatová.

„Zájem o tepelná čerpadla v Česku se trochu zpomalil a není ani divu, vrchol máme možná za sebou, řada domácností se nachází v nesnadné finanční situaci, běžné životní náklady výrazně vzrostly a pro mnohé to znamená, že nejsou peníze na úspory,“ uvedl ředitel společnosti Master Therm Jiří Svoboda.

Většina vyrobených čerpadel tak podle něj mířila do zahraničí, kromě Británie a Irska patří k nejdůležitějším odbytištím pro Master Therm Belgie nebo Švýcarsko.

„Je to bohužel paradoxní, ale na místním trhu těžko konkurujeme výrobkům dováženým z Číny. Západní trhy přitom tyto výrobky díky pokročilejší místní legislativě i většímu důrazu na kvalitu tolik nepoptávají, ale preferují nás jakožto kvalitního evropského výrobce,“ dodal Svoboda.

Firma podle něj nedodává tepelná čerpadla jen domácnostem, ty tvoří jen zhruba polovinu produkce. Master Therm realizuje i projekty na míru pro průmyslové podniky nebo třeba hotely, kterým běžné modely nestačí a potřebují atypická řešení.

K největším projektům firmy patří řešení rekuperace odpadního tepla dvou nejmodernějších urychlovačů částic v Ústavu jaderné fyziky AV v Řeži u Prahy nebo rekuperace odpadního tepla největšího českého superpočítače při vysoké škole báňské v Ostravě. Loni získal výrobce britské ocenění Build Back Better Awards za dodání tepelných čerpadel země-voda pro developerský projekt 170 uhlíkově neutrálních domů Eastern High v Cardiffu na jihu Spojeného království.

Kvůli rostoucí poptávce vybudovala firma v Jablonci nad Jizerou před dvěma lety novou výrobní halu a dál areál rozšiřuje. Počet zaměstnanců vzrostl z původních 20 na současných 40. Podnik teď podle Svobody připravuje automatizaci výroby a další nábor. „Z našeho pohledu se automatizace a nábor nových lidí doplňují. Velké množství zakázek jsou totiž atypy. Zatímco výrobní linka by tak do budoucna mohla vyrábět nejžádanější modely, budeme potřebovat ještě více šikovných lidí ve výrobě i vývoji, aby pomohli tvořit nové originály,“ dodal.

V letošním roce plánuje Master Therm investice do rozšíření skladů a výroby nových typů zařízení. „Očekáváme opětovný růst zájmu o úsporné zdroje tepla a nechceme znovu dopustit, že by se dodací lhůty protáhly na měsíce nebo dokonce roky, jako tomu bylo v letech 2021 a 2022,“ řekl Svoboda. Firma chce začít nabízet tepelná čerpadla využívající klimaticky šetrný propan, předběžné objednávky už má podle ředitele na více než šest stovek takových zařízení.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se