Domů
Společnosti ve světě
Saudi Aramco - nejziskovější společnost i největší ropná firma světa

Saudi Aramco - nejziskovější společnost i největší ropná firma světa

Vizitka saúdskoarabské ropné a plynárenské společnosti Saudi Aramco, která by 3. listopadu mohla odstartovat dlouho chystanou plánovanou primární nabídku akcií:

– Saudi Aramco je největší ropnou společností světa. Zajišťuje zhruba deset procent světové produkce ropy a její rezervy ropy v objemu kolem 270 miliard barelů se podílejí na celkovém objemu ověřených světových zásob asi 15 procenty. Společnost loni denně vytěžila přes 13 milionů barelů ropy.

– Loni firmě stoupl čistý zisk na 111,1 miliardy USD (2,5 bilionu Kč) ze 75,9 miliardy USD v roce 2017. Celkové příjmy se díky růstu cen ropy zvýšily o téměř 35 procent na 355,9 miliardy USD. V letošním první pololetí čistý zisk firmy kvůli levnější ropě klesl o 12 procent na 46,9 miliardy dolarů (1,1 bilionu Kč). Firma si však udržela pozici nejziskovějšího podniku na světě. Celkové výnosy se ze stejného důvodu snížily na 163,9 miliardy dolarů ze 167,7 miliardy před rokem. Na hospodářský výsledek měly negativní vliv i rostoucí náklady.

– Společnost byla založena v roce 1933 jako California-Arabian Standard Oil Company, což byla dceřiná společnost americké Standard Oil of California, která získala koncesi na průzkum a těžbu ropy v Saúdské Arábii. V roce 1936 získala polovinu koncese společnost Texas Oil Company a klíčovou událostí bylo objevení ropy v Saúdské Arábii v březnu 1938 v lokalitě Dammám.

– V roce 1944 se společnost přejmenovala na Arabian American Oil Company (arabsko-americká ropná společnost, zkráceně Aramco). V roce 1948 se dalšími akcionáři společnosti staly Standard Oil of New Jersey a Socony-Vacuum.

– V roce 1948 se sídlo společnosti přesunulo z New Yorku do Zahránu, kde společnost sídlí dodnes.

– V roce 1973 koupil stát 25 procent akcií společnosti a o rok později svůj podíl navýšil na 60 procent. Celou společnost pak získala Saúdská Arábie, největší světový producent ropy, v roce 1980 se zpětnou platností od roku 1976. Vlastnické změny byly důsledkem ropných šoků a mezinárodní situace.

– Saudi Aramco zaměstnává 70.000 lidí (z toho 55.000 ve své zemi) a provozuje asi 220 vrtných souprav. Pobočky má v Číně, Egyptě, Japonsku, Indii, Nizozemsku, Jižní Koreji, Singapuru, Británii a v USA.

– Letos v březnu se společnost Aramco dohodla na koupi podílu 70 procent v Saudi Basic Industries Corp. (SABIC), čtvrté největší petrochemické firmě na světě, od státního fondu bohatství Saúdské Arábie PIF za 69,1 miliardy USD (1,6 bilionu Kč). V květnu podepsala dvacetiletou smlouvu na odběr zkapalněného zemního plynu (LNG) z vývozního terminálu v Texasu, který buduje americká společnost Sempra Energy. Saudi Aramco zároveň koupí 25procentní podíl na terminálu.

– Letos v září se ropná zařízení firmy Abkajk a Churajs stala terčem útoků bezpilotních letounů, které vedly ke snížení produkce ropy o 5,7 milionu barelů denně. Saúdská Arábie obnovila těžbu ropy na úroveň před útoky na konci září. K útokům se přihlásili šíitští povstalci, kteří bojují proti ústřední vládě v Jemenu, kterou podporuje Západ a mezinárodní koalice v čele se Saúdskou Arábií. Západní země se shodly, že za útoky je odpovědný Írán.

– Společnost by podle spekulací mohla 3. listopadu odstartovat dlouho chystanou plánovanou primární nabídku akcií. Nabídnout zájemcům by firma mohla jedno až dvě procenta akcií. Podle předběžných informací by hodnota firmy mohla činit až dva biliony dolarů (46,8 bilionu Kč), což znamená, že jedno procento akcií by mělo hodnotu 20 miliard USD, což by se zařadilo mezi deset největších nabídek akcií podle hodnoty.

Deset největších ropných a plynárenských společností světa podle těžby ropného ekvivalentu za den:

pořadíspolečnostzemětěžba (v mil. barelů)
1.Saudi AramcoSaúdská Arábie12,5
2.GazpromRusko9,7
3.National Iranian OilÍrán6,4
4.ExxonMobilUSA5,3
5.PetroChinaČína4,4
6.British Petroleum (BP)Británie4,1
7.Royal Dutch ShellBritánie/Nizozemsko3,9
8.PemexMexiko3,6
9.ChevronUSA3,5
10.Kuwait PetroleumKuvajt3,2

zdroj: Forbes

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se