Domů
Společnosti ve světě
Divize jaderných reaktorů pomohla francouzské Arevě umazat část ztráty

Divize jaderných reaktorů pomohla francouzské Arevě umazat část ztráty

Společnost Areva, francouzský výrobce jaderných reaktorů, ve středu oznámila čistou ztrátu za rok 2016 ve výši 665 milionů €. Ačkoliv se díky divizi jaderných reaktorů jedná o významné zlepšení oproti roku 2015, stále to poukazuje na problémy, kterým skupina čelí.

Státem řízený podnik se ocitl na pokraji kolapsu, když v roce 2014 zaznamenal ztrátu ve výši 4,8 miliardy € a v roce 2015 2 miliardy €. Záchranou má být v současnosti prováděná rozsáhlá restrukturalizace, na kterou přispěl 4,5 miliardami € francouzský stát.

Areva ovšem není jedinou společností z jaderného průmyslu, která se potýká s problémy. Podobně je na tom americký Westinghouse. Evropští, američtí a japonští výrobci jaderných reaktorů bojují s klesajícím počtem poptávek, napjatou finanční situací a rostoucí konkurencí ze strany ruských, čínských a jihokorejských společností.

Arevu podržely zlepšené výsledky reaktorové divize

Za sníženou ztrátou v roce 2016 stojí především zlepšený výsledek divize vyrábějící jaderné reaktory. Z provozní ztráty ve výši 100 milionů € v roce 2015 dosáhla v minulém roce zisku ve výši 440 milionů €, částečně díky snížení nákladů.

Ovšem ve spojitosti s problémy při výstavbě EPR reaktoru ve finském Olkiluotu bylo minulý rok rozhodnuto o odprodeji divize jaderných reaktorů Arevy francouzské energetické společnosti EDF za 2,5 miliardy €. Tato transakce by měla být dokončena ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Areva se následně zaměří na těžbu uranu a jaderná paliva.

EPR reaktor Olkiluoto 3. Zdroj: TVO

Olkiluoto 3 měla být jako první elektrárna využívající nejnovější konstrukci reaktoru od Arevy – EPR začátkem renesance pro francouzský jaderný průmysl. Projekt ovšem trpí velkým překročením původních nákladů a zpožděním o téměř deset let.

Falšování dokumentace v Le Creusot

Ke krizi společnosti přispěla rovněž kauza ohledně falšování dokumentace součástí pro jaderné elektrárny ve slévárně Le Creusot, z tohoto důvodu byly v minulém roce odstaveny některé jaderné elektrárny EDF. Ve výsledcích za čtvrté čtvrtletí roku 2016 Areva odepsala 121 milionů € vztahující se k této kauze, zejména kvůli nákladům na audit a nákladům na znovu vyrobení nebo sešrotování některých komponent. Společnost uvedla, že ohledně kvality komponent neobdržela ze strany zákazníků žádné stížnosti.

V červnu dojde k navýšení kapitálu Arevy o 5 miliard €. Velká část bude pocházet od francouzského státu, který vlastní 87 % společnosti, dále přispějí japonské společnosti Mitsubishi Heavy Industries a JNFL.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.