Domů
Teplárenství
Křetínského EP Energy vstupuje na maďarský trh navzdory Orbánovým regulacím
EP Energy akvizice maďarských tepláren

Křetínského EP Energy vstupuje na maďarský trh navzdory Orbánovým regulacím

K velmi odvážnému kroku se odhodlala společnost EP Energy patřící do Energetického a průmyslového holdingu sparťanského šéfa Daniela Křetínského. EP Energy vstupuje na maďarský trh s elektřinou a teplem koupí 95,6% podílu v Budapesti  Erőmű, který doposud vlastnila francouzská EDF Group.

Budapesti  Erőmű je teplárenská společnost zajišťující 60 % dodávek tepla pro metropoli Budapešť a mající tří procentní podíl na výrobě elektřiny v celém Maďarsku. Výrobu tepla a elektřiny provádí prostřednictvím tří tepláren (tedy kogeneračních zařízeních sdružujících výrobu tepelné i elektrické energie). Konkrétně se jedná o tři plynové teplárny, jejichž parametry jsou uvedeny v následující tabulce.

Parametry tepláren
Parametry tepláren Budapesti Erőmű. Zdroj: http://www.budapestieromu.hu/

Obchod ještě není definitivně potvrzený, schválit ho musí maďarský Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a také francouzské ministerstvo hospodářství.

Pokud jde o celkovou situaci na maďarském energetickém trhu, ta je charakterizována rostoucí mírou regulace a snahy maďarského premiéra Viktora Orbána a navrácení úplné kontroly nad koncovou cenou elektřiny, tepla i plynu do rukou státu. Této politice již odmítli čelit společnosti jako E.ON a RWE, které už maďarský trh raději opustili. O to překvapivější se může tento tah EPH zdát, ale je naprosto ve shodě s dosavadní agresivní akviziční strategií tohoto holdingu.

Zda se bude jednat o úspěšný obchod ukáže až čas, každopádně tímto krokem EPH opět zvýšil svůj význam v energetickém odvětví v rámci celoevropského kontextu.

 

Zdroj náhledového obrázku: www.eophoka.cz

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se