Domů
Společnosti
EK schválila záměr maďarské MVM koupit českou innogy
innogy elektromobilita
Zdroj:innogy.com

EK schválila záměr maďarské MVM koupit českou innogy

Společnosti
2 komentáře
27. říjen 2020, 18:36
ČTK

Maďarská státní energetická společnost MVM Group může koupit energetickou skupinu innogy Česká republika. Akvizici dnes chválila Evropská komise (EK), oznámila maďarská firma. MVM se tak díky převzetí stane přední energetickou společností ve střední a východní Evropě.

Komise dospěla k závěru, že navrhovaná akvizice nevyvolává obavy z narušení hospodářské soutěže. Podíl obou firem na trhu je totiž podle ní relativně slabý.

MVM se dohodla na převzetí české innogy od německé společnosti E.ON SE letos v červenci. Cenu transakce firmy nezveřejnily. Firma je největším dodavatelem plynu v České republice, nyní má asi 1,2 milionu odběratelů plynu a zhruba 400.000 odběratelů elektřiny. Hodnota českých aktivit se podle odhadů pohybuje kolem 800 milionů eur (21,8 miliardy Kč).

Společnost MVM označila akvizici za milník pro svou strategii, která počítá s expanzí v regionu. Značka innogy podle dřívějšího vyjádření i po prodeji maďarské firmě v Česku zůstane, měnit se nebudou ani současné smlouvy a ceny energetické firmy.

innogy sídlo německo
Ilustrační foto

Innogy na konci loňského roku v České republice zaměstnávala zhruba 4100 lidí. Firma v Česku zajišťuje dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby.

MVM mimo jiné vlastní v Maďarsku jadernou elektrárnu, paroplynové a solární elektrárny, provozovatele sítě a působí také na trhu se zemním plynem.

Podíl innogy na distribuci plynu v Česku v předchozích letech činil kolem 85 procent. Mezi největší konkurenční firmy v Česku patří například Pražská plynárenská či E.ON, který ještě samostatně působí na jihu Čech. Ke konkurenci patří i firmy, které se jinak specializují spíše na dodávky elektřiny, jako je ČEZ, Bohemia Energy a další.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
slex
27. říjen 2020, 19:10

Maďarská státní energetická společnost - na slovensku sa to neoplatilo, bolo potrebne vsetko dobre zo SE predat zahranicnemu investorovi...

pr
28. říjen 2020, 14:35

To je tak, když není v mozku jednoduchých lidí kteří prodávají společný majetek za pár šupů informace že holt spekulanti vydělají na rozdrobení čehokoli. Co byste taky chtěl po těch nervově dvoubuňkových pobliticích? Jedna buňka je neustále přepnuta na program "zbavit se - prodat" a druhá neomylně vyhledá mezi kupci "kamaráda".

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se