Domů
Společnosti
Ministerstvo financí navrhuje, aby ČEZ vyplatil vyšší dividendu za akcii
budova čez

Ministerstvo financí navrhuje, aby ČEZ vyplatil vyšší dividendu za akcii

Společnosti
5 komentářů
20. červen 2022, 17:22
ČTK

Ministerstvo financí navrhuje, aby polostátní energetická společnost ČEZ vyplatila akcionářům dividendu 48 korun za jednu akcii. Vedení společnost chce na červnové valné hromadě navrhnout dividendu 44 korun. Ministerstvo financí zároveň chce prodloužit termín pro výplatu dividendy o tři měsíce z 1. srpna na 1. listopadu, aby měla společnost dostatečný čas získat likviditu. Ministerstvo financí o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Stát chce vyšší příjem z dividendy do státního rozpočtu využít na kompenzaci vysokých cen energií občanům.

Návrh vedení společnosti vyplatit dividendu 44 korun na akcii by znamenal výplatu dividendy 23,7 miliardy korun. Nově navrhovaná výše 48 Kč na akcii zůstává v mezích dlouhodobé dividendové politiky společnosti. Skládá se z řádné složky 41 Kč na akcii vycházející ze zisku dosaženého za rok 2021 a mimořádné složky sedmi korun na akcii zohledňující prodej bulharských aktiv. Celková vyplacená dividenda v takovém případě dosáhne 25,8 miliardy korun.

„Vyšší příjem státu z dividendy ČEZ za loňský rok plně využijeme ke kompenzaci vysokých cen energií našim občanům a k dodatečnému financování sociální pomoci potřebným. Využití dividendy ČEZ právě na pomoc lidem s vysokými cenami energií považuji v tuto chvíli za jediné logické a správné,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Stát nyní připravuje na pomoc lidem s vysokými cenami energií takzvaný úsporný tarif. Domácnosti, které topí plynem nebo elektřinou, by mohly dostat maximálně 9000 Kč. Uvedla to Česká televize (ČT). Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) řekl ČT, že u malých domácností s nízkou spotřebou to budou řádově tisíce korun, u velkých domácností s velkou spotřebou se bude částka v tisících blížit dvoucifernému číslu.

Úsporný energetický tarif pro domácnosti vláda podle Síkely projedná 22. června. Stát by měl lidem na část spotřeby zajistit slevu 15 až 20 procent. Tarif by měl platit od nadcházející topné sezony, podle ČT od 1. října 2022 do 1. října 2023. Náklady státního rozpočtu na tuto pomoc Síkela odhadl mezi 16 až 24 miliardami korun.

Dnešní návrh MF na výplatu vyšší dividendy nebude mít podle analytika Komerční banky Bohumila Trampoty na cenu akcií ČEZ žádný vliv. „Optimisticky jsem čekal podstatně vyšší protinávrh. Mělo by to pomoci řešit složitou situaci, která tady je. Podstatné je to, že to velmi jednoduché řešení – navrhnou si svou dividendu a silou 70 procent si ji prosadí,“ uvedl Trampota.

Prodloužit termín splatnosti ministerstvo navrhuje, protože všechny energetické společnosti v Evropě nyní čelí tlaku na cash flow z důvodu vysokých marží vkladů na energetických burzách, které plynou z hrozby nedostatku zemního plynu a s tím souvisejícího prudkého nárůstu cen elektřiny na trzích.

Čistý zisk skupiny ČEZ loni dosáhl 9,9 miliardy Kč, meziročně o 81 procenta více. Po očištění o mimořádné vlivy naopak klesl meziročně o tři procenta na 22,3 miliardy korun. Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Maly Jarda
20. červen 2022, 18:48

Fialův režim dělá vše proto aby vlastníci těch 30 procent ČEZu, které nevlastní stát ,dostali co nejvíc peněz z našich kapes

Petr prochaska
20. červen 2022, 20:25

Což je i dobře. Dividenda by měla být ještě vyšší, prospělo by to všem. Státu i drobným akcionářům.

Rejpal
21. červen 2022, 01:47

Jsou to jejich podíly a jejich peníze , za energetickou politiku mohou občané současný marasmus je výsledkem jejich volby. A nejvíce to odnesou mladí lidé ti co mají hypotéky , ale nakonec byly to právě podle průzkumů ty společenské skupiny co nejvíce volali po OZE a zelené ideologii takže už konečně mají co chtěli.... Místo žvanění o zelené ideologii při grilovačce na zahradě přijdou o auto i barák a budou bydlet v garsonce a jezdit vlakem konečně se začnou chovat podle těch zelených žvástů co prosazují.....

Martin
21. červen 2022, 08:17

Jako jeden z nich jsem pro !!! :)

Jirka94535
21. červen 2022, 09:15

Stát naštěstí moc prostoru vydrbat s minoritami nemá. Z identifikovaných institucionálních akcionářů bylo k únoru 2021 46,2% ze Severní ameriky, nepředpokládám, že se poměr výrazně změnil.

cez.cz/cs/pro-investory/akcie/struktura-akcionaru

Pokud by tam nebyli, stát by s námi asi pěkně zametl. Pro jednou u mě má amér plus.

Pár drobných z ČEZu problém nevyřeší, příčina současného stavu je jinde, bohužel částečně tamtéž, odkud je těch 46,2%.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se