Domů
Společnosti
Úvahy vlády o možném zestátnění ČEZ jsou podle Zemana v rozporu s pravicovou ideologií
ČEZ logo budova

Úvahy vlády o možném zestátnění ČEZ jsou podle Zemana v rozporu s pravicovou ideologií

Společnosti
1 komentář
3. červenec 2022, 12:14
ČTK

Úvahy vlády o možném zestátnění energetické společnosti ČEZ jsou podle prezidenta Miloše Zemana v rozporu s pravicovou ideologií. Vláda podle něj nebere v úvahu náklady zhruba 200 miliard korun na vytěsnění minoritních akcionářů. Podotkl ale, že na valné hromadě vždy rozhoduje o návrzích většina, kterou drží stát. Zeman to dnes řekl v Partii Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News.

„Úvaha vlády o de facto zestátnění nebo znárodnění ČEZ mi zase připadá jako rozporná s pravicovou ideologií, protože jistě víte, že pravice chce privatizovat a levice chce znárodňovat,“ uvedl Zeman.

Podle něj jsou na místě obavy ze soudů ze strany minoritářů. „Já proti tomu namítám, že na valné hromadě rozhoduje většina. A stát má prokazatelnou většinu 70 procent,“ uvedl Zeman. Akcie ČEZ drží stát prostřednictvím ministerstva financí.

Premiér Petr Fiala (ODS) ve svém červnovém projevu uvedl, že stát chce mít v blízké budoucnosti pod kontrolu celou síť tuzemských klíčových elektráren, tedy vlastní výrobu elektřiny, Podle odborníků tak potvrdil spekulace o možném rozdělení ČEZ na soukromou a státní část. Stát by získáním elektráren mohl ovlivňovat ceny elektřiny. Fiala již v květnu v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že vláda uvažuje o restrukturalizaci polostátní společnosti ČEZ, přičemž jednou z možností je rozdělení firmy. Ještě to ale vyžaduje důkladnější analýzy, dodal.

Balík akcií, který drží menšinoví akcionáři ČEZ, má nyní hodnotu zhruba 180 miliard korun, uvedl již dříve hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. „Jestliže by stát chtěl pod sebe získat nejen výrobu elektřiny a jádro, ale i distribuci, a měl zaplatit přirážku desítek procent, pak výsledná částka bude činit minimálně 200 miliard korun,“ dodal.

Čistý zisk skupiny ČEZ loni dosáhl 9,9 miliardy Kč, meziročně o 81 procenta více. Po očištění o mimořádné vlivy naopak klesl meziročně o tři procenta na 22,3 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Ladislav Novák
3. červenec 2022, 15:36

Kdo zastaví devastaci společnosti nepřijatelnými cenami energie? - Milan Smutný 2. 07. 2022

https://smutny.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=789016

"... Pro zjednodušení: spotřebitelé od 1. srpna zaplatí (ČEZu) za 1 kWh pouze silové elektřiny 7,50 Kč, loni to bylo 1,50 Kč. K této ceně se musí připočítat sedm dalších položek, jako jsou hlavně poplatek za distribuci (2. nejziskovější položka ČEZ po jádru), poplatek za obnovitelné zdroje, poplatek za správu a řízení sítě‚ ekologická daň, poplatek za instalovaný výkon (jističe). A v neposlední řadě se k součtu těchto rostoucích položek připočítává 21% DPH. V konečném efektu se blížíme k ceně 12 korun za jednu kWh. Je proto správné počítat s tím, že dosavadní platby českých domácností a podniků za elektřinu se v konečném efektu ukončených období fixací předem dohodnutých tarifů zvýší na troj až pětinásobek. ..."

K Zemanovu plácáni: Máme levicovou vládu, tak proč by nemohla přijímat levicová opatření? :-P

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se