Domů
Společnosti
Vlastník elektrárny Chvaletice loni zvýšil zisk na 713,5 mil. Kč
Elektrárna Chvaletice, Seven. Autor: Martin Vonka

Vlastník elektrárny Chvaletice loni zvýšil zisk na 713,5 mil. Kč

Společnosti
1 komentář
29. červenec 2019, 12:17
ČTK

Společnost Sev.en EC, vlastník a provozovatel uhelné elektrárny Chvaletice, loni zvýšila zisk na 713,5 milionu Kč z předloňských 431 milionů. Výsledek mimo jiné ovlivnilo vyplacení bankovní záruky 250 milionů korun. Informuje o tom server Euro.cz. Sev.en Ec patří do energetické skupiny Sev.en finančníka Pavla Tykače. Tržby za prodej elektřiny a s tím souvisejících služeb loni vzrostly o 37 procent na 4,315 miliardy korun.

Instalovaný výkon chvaletické elektrárny činí 820 MW, minoritně vyrábí také teplo pro Trnávku a Chvaletice. Pardubický kraj na začátku prázdnin vyhověl žádosti elektrárny o výjimku na budoucí evropské limity emisí rtuti a oxidů dusíku. Firma ji požadovala, aby mohla vypouštět ročně 303 kilogramů rtuti a 337 tun oxidů dusíku nad limit, který začne v Evropě platit od srpna 2021. Proti rozhodnutí kraje se chtějí k ministerstvu životního prostředí odvolat ekologické organizace.

Sev.en EC loni inkasovala 250 milionů korun od jedné z bank, která ručila za společnost Královopolská RIA, že zvládne kvalitně v termínu zmodernizovat 3. a 4. blok elektrárny. Podle Sev.en EC to ale firma neprovedla. Obě společnosti vedou spor od června 2017. Královopolská RIA je v insolvenci.

Zakázka na modernizaci dvou bloků měla stát 2,6 miliardy korun. Termín dokončení se dvakrát posunul, poté zadavatel Sev.en EC kvůli nedodržení termínu vypověděl smlouvu a odmítá uhradit provedené práce na obou blocích. Královopolská Ria zpoždění zdůvodňovala následnými požadavky ze strany zadavatele, které nebylo možné splnit v původně sjednaných termínech.

Do insolvenčního řízení s Královopolskou Ria přihlásila Sev.en EC nepodmíněné pohledávky v souhrnné hodnotě téměř 546 milionů korun. Byla také jedním z věřitelů, kteří loni v červnu odmítli podpořit navrhovaný reorganizační plán Královopolské Ria, pro nějž hlasovalo víc než 90 procent věřitelů. Brněnská krajský soud námitky Sev.en EC zohlednil a loni v srpnu reorganizaci zamítl a vyhlásil na majetek Královopolské Ria konkurz. Ten ale zrušil svým rozhodnutím Vrchní soud v Olomouci v říjnu loňského roku a věc vrátil na Krajský soud v Brně, který zatím nerozhodl.

Letos v lednu podala Královopolská RIA arbitrážní žalobu k Mezinárodní obchodní komoře v Londýně.

Chvaletice jsou nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu jsou od roku 1979. Společnost Severní energetická (Sev.en) elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
pepe
29. červenec 2019, 15:42

CHlubi se o kolik % ma vetsi zisk,ale kolik kg rtuti a CO 2,o tom radeji pomlci.Co na to bezni obcane kolem Pardubic,kdyz se elektrina horentne VYVAZI!!! Misto aby odstavily a modernizovaly na plno!!! Holt zisk na prvnim miste, zdravi obcanu , na to se nehraje....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516