Domů
Technologie
Belgičtí vědci vyvinuli autonomní dron pro monitorování jaderné radiace
Zdroj: Sabca (Dron pro měření radiace)
Zdroj: Sabca

Belgičtí vědci vyvinuli autonomní dron pro monitorování jaderné radiace

Společnost Sabca a Belgické centrum pro jaderný výzkum (SCK CEN) vyvinuli inovativní technologii, která umožní dronům provádět radiologická měření. Drony by tak mohly sloužit při monitorování radiace u jaderných elektráren, a to bez potřeby přítomnosti člověka. Demonstrační projekt financuje i belgická vláda a společnosti cílí i na komerční využití.

Jaderná energetika by v blízké době mohla začít využívat speciálních dronů pro monitorování a měření jaderné radiace. Sabca, společnost zabývající se letectvím, a Belgické centrum pro jaderný výzkum představili dron, který vyvinuli k tomuto účelu. Belgická vláda tento projekt podpořila 1 milionem EUR (zhruba 25,5 milionu Kč), další finanční prostředky vložili také oba partneři.

„Drony nám umožňují zmapovat každý kout, což je něco, čeho nemůžeme dosáhnout pomocí měření prováděných ručně nebo z vrtulníku. Na rozdíl od tradičních technik měření jsou informace  přijímány, zatímco je dron stále ve vzduchu. Informace proto dostáváme v reálném čase z většího počtu konkrétních míst,“ řekl Johan Camps, vedoucí oddělení krizového řízení a podpory rozhodování v SCK-CEN.

K představenému bezpilotnímu letounu je připojen scintilační čítač. Čítač měří radioaktivitu počítáním záblesků světla způsobených přílivem ionizujícího záření. Velikost dávky záření pak koresponduje s počtem světelných záblesků. Projekt je v demostrační fázi a partneři zdůrazňují, že pro komerční využití bude potřeba ještě řada měření a analýz.

Zvýšení jaderné bezpečnosti

Belgická vláda v technologii vidí potenciál zejména pro zvýšení jaderné bezpečnosti. Díky připojenému detektoru na dronu totiž lze provádět měření i během krizových situací bez lidské přítomnosti.

„Inovativní projekty s cílem zlepšit ochranu obyvatelstva, životního prostředí a zaměstnanců mají moji plnou podporu. Tento projekt je výsledkem partnerství veřejného a soukromého sektoru mezi SCK-CEN a Sabcou. Drony budou nejprve použity jako preventivní opatření ke studiu oblastí s potenciální radioaktivní kontaminací,“ uvedla belgická ministryně vnitra Annelies Verlindenová.

Speciální drony budou moci být použity jako součást monitorovacího programu nebo fáze vyřazování jaderných zařízení z provozu nebo havarijního plánování. Připojí se tak například k dronům, které monitorují stav budov v areálech jaderných elektráren pomocí infrakamer a laserových skenerů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Energetik 007
24. květen 2021, 08:26

Tak i v Belgii mají Agrofert...

Autonomní dron - 10 000,- Kč

Dozimetr - 5 000,- Kč

To je jako dotace Agrofert na chleba Penam

Carlos
24. květen 2021, 11:59

To co máte na obrázku je bezpilotní letoun, ne kvadrokoptérka a tam se v těch relacích opravdu pohybujete, navíc jak to má dostup nad 100m (myslím je ten limit), tak už to musí jít přes bambilion certifikací a odpovídač. A to nejsou věci za pár grošů. (A za to dnes nenajmete ani zaklínače) Navíc tam musí být celá ta elektronika na měření, komunikaci... V Aerospace jsou věci drahé a milion euro je taková relativně normální suma. Ona taky spálená hodina výzkumníka je poměrně náročná - v tisících korun za hodinu. Za den ten tým může propálit i sto tisíc jenom na personálních nákladech...

Je to jiný level než hračka na kterou přiděláte hodinky s dozimetrem.

Energetik 007
24. květen 2021, 12:46

Autonomní dron s video přenosem 2490,- - prstem na mapě nakreslíte jak to má letět... a místo videa zapojíte dozimetr, gaigermuller...

Pokud to má létat nad JEDU tak to žádnou radioaktivní ochranu nepotřebuje.

Pokud by to mělo létat pod krytem ve Fukušima tak bude muset mít troch větší nosnost aby se dron obalil do olova, plastu a papíru to ochrana proti alfa, beta a gama záření

Carlos
24. květen 2021, 13:28

Znovu opakuju, to co máte na obrázku je letadlo, rozpětí křídel to má ke dvěma metrům, ne hračka na natáčení cool videí. Vzhledem k tomu že to má remove before flight střapečky, tak tam jsou klasické letecké technologie a ty prostě drahé jsou. Navíc to asi bude mít operační dobu několik hodin, ne pár desítek minut a podle všeho je to určené ani ne tak k poletování okolo komína, ale k letu po větším perimetru.

Energetik 007
24. květen 2021, 13:58

Tahle hračka s dozimetrem když spadne na rozvodnu VVN tak se nic nestane, UL s rozpětím 2 m může způsobit zkrat, shodí šínu, poškodí trafo ...

A odpovězte si sám co by nastalo.

A.O
24. květen 2021, 19:46

Na tvaru nezáleží. Dronem se označuje jakýkoliv letoun, který je bez pilota na palubě a je řízen dálkově.

Jinak máte pravdu, tyto levné "šmejdíky" by moc neuletěly. Nehledě na přítomnost pouze jedné baterie.

Na nějakou slušnou operativnost a zároveň nějakou pojistku proti pádu to bude chtít minimálne DJI Inspire 2 (když bychom se bavili o příbuzného k těm hračkám z 2,5 tisíce). DJI Inspire ale začíná tak trochu na 89 tisících. I tak letová doba 27 minut. Sice Mavic, který stojí polovinu, má o 4 minuty delší maximální dobu letu, ale baterii nemáte zálohovanou a cca 250 gramů pro relativně přesný dozimetr + dalších 250 gramů jednotku, starající se o přenos dat na "základnu" uričtě neunese (prakticky by nesl 2x sebe)

A.O
24. květen 2021, 09:47

Věřte, že za 10 tisíc korun seženete sotva takového průměrného drona, který by možná unesl průměrný dozimetr.

Nehledě na to, že odolnost vůči záření u běžného dronu bude nejspíše rovna nule.

A také zapomínáte, že drona je vlastního vývoje(nejedná se zatím o sériový produkt), že má zařízenou komunikaci dozimetr - řídící stanoviště atd.

Carlos
24. květen 2021, 12:01

Záleží na intenzitě, nemyslím že to hraje roli moc. Navíc současné obvody jsou dost odolné na to aby se automotive věci dávaly do satelitů, pár desítek hodin to v provozu jistě vydrží a asi se s tím nebude létat nad vybuchlým reaktorem.

A.O
24. květen 2021, 19:35

Tak dron je hodně jemná elektronika. Za normálních okolonstí by s ním nebyl určitě problém, ale když bychom ho chtěli využít v případě havárie k měřením zasažených oblastí, dlouho by nevydržel. A střídat drona za 15 tisíc (podle Energetika 007) by nebyla levná záležitost.

Nehledě na problém nosnosti (dron za 2,5, ale i za 10 tisíc by byl rád, že by ten dozimetr zvednul).

On když se člověk podívá, tak za 2.5 tisíce jsou to většinou levné "šmejdy" (nazalítání kolem domu stačí, ale lítat s tím po areálu elektrárny, který mývá i přes 100 ha je na pováženou)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se