Domů
Obnovitelné zdroje
4 inovace OZE, které mohou pomoci změnit svět

4 inovace OZE, které mohou pomoci změnit svět

Obnovitelné zdroje energie jsou ve fázi masivního rozvoje. Neustále se hledají nové alternativní technologie, které by mohly jak rozšířit spektrum jejich užití, tak i zlepšit jejich konkurenceschopnost. Příkladem mohou být následující čtyři inovace.

  1. Tisknutelné solární panely

Většina nynějších solárních panelů se skládá z křemíkových článků. Články vyrobené ze solárního inkoustu, který lze nanést na téměř jakýkoli materiál pomocí různých metod (například postřikem, nebo sítotiskem) jsou mnohem lehčí, levnější a pružnější, a mohou tedy být použity v široké škále výrobků – od oken po chytré telefony a počítače.

Na to, aby se takto vytvořené články staly skutečnou alternativou pro běžně používané křemíkové panely, si ale svět ještě musí počkat. Přestože je, podle Fiony Scholes, vědecké pracovnice pro CSIRO (Australskou národní vědeckou agenturu), tato technologie „více méně připravena“ pro nízkoenergetické aplikace, ani zdaleka se zatím neblíží efektivitě standardních křemíkových panelů.

  1. Plovoucí větrné elektrárny

Skotské pobřeží se brzy stane hostitelem největšího plovoucího větrného parku na světě. Plynový a ropný gigant Statoil plánuje v projektu posvěceném skotskou vládou výstavbu pěti plovoucích turbín, každé s výkonem 6 MW, které budou propojené kabely a přes kotevní systém připojené k mořskému dnu. Očekává se, že tyto turbíny budou zásobovat elektřinou až 20 tisíc domácností.

Vývoj plovoucích elektráren na volném moři by mohl být zlomovým faktorem pro další rozvoj větrné energetiky. Rozhodujícím faktorem bude očekávaná nižší výrobní cena elektřiny oproti jiným zdrojům, míní Paul Mitchell, ředitel Aberdeenského institutu energie, a zároveň dodává, že je stále zapotřebí zkoumat vzájemnou interakci mezi elektrárnami a okolním prostředím. Podle jeho odhadu bude trvat minimálně pět let, než budou konkurenceschopné..

  1. Solární balóny pro uprchlické tábory

Během humanitárních krizí je dostupnost elektrické energie jednou z priorit. Zdrojem elektrické energie v uprchlických táborech, kde často není připojení k běžným sítím, bývají většinou dieselagregáty. Ty je však často obtížné do oblastí konfliktů dopravit a provozovat. Navíc je jejich provoz dražší, než jsou dodávky elektřiny ze sítě. Alternativou, řešící tyto problémy, by mohly být právě solární balóny z dílny francouzských designérů.

Balóny Zephyr mají průměr 4 metry a povrch fotovoltaické části činí 15 m2. Vyrobená elektrická energie se uchovává v bateriích, odkud je dále rozváděna. Jeden balón by měl zásobovat až 50 lidí.

Francouzský tým se nyní snaží získat prostředky na výrobu prototypu, který by měl být hotový v roce 2017. Na trh by měly balóny vstoupit o rok později.

  1. Pouliční lampa, která bojuje s nemocemi

Vědci z malajsijské univerzity v Kuala Lumpuru vyvinuli pouliční LED osvětlení, které současně funguje jako lapač komárů. Lampy jsou napájeny ze solárních panelů a větrných turbín na nich instalovaných. Moskyti jsou k lampě lákáni pomocí emisí CO2 , které lampa vydává, stejně jako člověk. Množství CO2 je relativně malé, a jeho negativní efekt nepřevažuje právě díky využití čisté energie.

Výzkumníci věří, že takovéto lampy by mohly pomoci například v boji s horečkou dengue, proti které neexistuje vakcína. Lampa by měla mít delší životnost než běžné pouliční osvětlení, ale je oproti nim mnohem dražší. Pořizovací cena jedné lampy je přibližně 2 850 USD.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se