Domů
Obnovitelné zdroje
Rekord Panasonicu v účinnosti solárních článků překonán

Rekord Panasonicu v účinnosti solárních článků překonán

Před více než rokem byl v průběhu jednoho týdne překonán rekord účinnosti sériově vyráběných fotovoltaických panelů hned dvakrát. Panasonic tehdy posunul účinnost na 22,5 %. Nyní dochází k dalšímu významnému posunu, za kterým stojí japonská společnost Kaneka, která pokořila hranici  účinnosti 26 %.

Japonským výzkumníkům se podařilo dosáhnout nového maxima v účinnosti sériové vyráběných křemíkových fotovoltaických panelů. Účinnost přeměny slunečního záření na elektřinu je dle článku publikovaného v časopise Nature 26,6 %.

„Zvýšení účinnosti přeměny slunečního záření na elektřinu u křemíkových článků je klíčové pro další rozvoj výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Výsledek naší práce potvrzuje potenciál křemíkových článků,“ vysvětluje tým výzkumníků ze společnosti Kaneko.

Vyšší účinnosti bylo dosaženo tzv. optimalizací polovodičového přechodu, jejíž cílem je minimalizace zakázaného pásma. Minimalizace zakázaného pásma pak umožňuje vyšší využití energie slunečního záření, které je přeměněno na elektřinu. Obdobný způsob využívá i Panasonic k navyšování účinnosti svých panelů.

Nový rekord byl již uznán americkou Národní laboratoří pro obnovitelnou energii (NREL) i Fraunhoferovým institutem v Německu.

Účinnosti jednotlivých technologií fotovoltaických článků. Zdroj: NREL

Jak je patrné z přehledu maximálních dosažených účinností jednotlivými technologiemi, nejvýše dosažená účinnost přeměny slunečního záření na elektřinu je 46 % pro vícevrstvé články. Články s takto vysokou účinností ovšem není možné ekonomicky sériově vyrábět a hodí se pouze pro speciální například kosmické aplikace, pro které není cena omezujícím faktorem.

Součástí výzkumu byla také analýza ztrát energie, které dělí článek od dosažení teoretické maximální účinnosti křemíkových článků 29,1 %. Přiblížení účinnosti jejímu limitu brání dle výzkumníků Kaneky odporové ztráty, optické ztráty a také to, že dochází k rekombinaci volných elektronů a děr.

Potřebujete být v obraze ohledně obnovitelných zdrojů?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti obnovitelných zdrojů a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Podpora obnovitelných zdrojů i ústupky těžařům. Co obsahuje Bidenem podepsaný klimatický zákon?
17. srpen 2022, 05:52
Kupte si kus větrné elektrárny. Obce i lidé investují do zdrojů, vrtule jim pak tolik nevadí
14. srpen 2022, 23:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
libor Hašpica
19. červenec 2019, 10:57

když máte múj mail tak proč nic neposíláte LH

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se