Domů
Elektřina
Netradiční solární elektrárna vyrábí elektřinu i v noci

Netradiční solární elektrárna vyrábí elektřinu i v noci

S netradičním konceptem hybridní solární elektrárny přišel německý architekt Andre Broessel. Jeho koncept dokáže díky koncentraci dopadajícího záření vyrábět elektřinu i ze svitu Měsíce. Celé zařízení má zároveň při běžných denních podmínkách účinnost až 57 %. Vše je ale vykoupeno vysokou pořizovací cenou.

Zajímavý způsob jak spojit výrobu energií s netradičním designem a ještě při tom být ekologický představil německý architekt Andre Broessel, který jako projekt s názvem beta.ray navrhl ve své společnosti Rawlemon speciální hybridní solární elektrárnu. Jde tak o další ze zajímavých konceptů, jak využít stávající technologii jiným způsobem.

Zařízení je možné provozovat jak do energetických sítí, tak i off-grid. Zdroj: Rawlemon.com

Celé zařízení je zvláštní svojí konstrukcí, kde kulová nádoba naplněná vodou koncentruje dopadající světlo na fotovoltaické články, ze kterých je následně produkována elektřina. Kromě elektřiny se zároveň získává i teplo, které může být dále využito např. v rozvodech teplé vody.

Zajímavý design i řada předností

Na první pohled zaujme zařízení svým vzhledem. Málokoho by napadlo, že zařízení slouží k výrobě elektřiny a tepla.  Praktickou výhodou zařízení je celková účinnost, která díky kombinaci výroby elektřiny i tepla dosahuje 57 % a z jednotky plochy je tak možné díky koncentrování intenzity záření získat dvojnásobný výtěžek energie oproti srovnatelným klasickým zařízením.

Zařízení dokáže v noci vyrábět elektřinu nebo sloužit jako designová lampa. Zdroj: Rawlemon.com

Koncentrace záření ovšem přináší také možnost využít beta.ray i v regionech s nižší intenzitou osvětlení a elektřinu je možné produkovat dokonce i v noci. Zařízení se dá v noci rovněž využít jako lampa, která osvětlí prostor díky rozptylu světla produkovaného pomocí LED diod v zařízení.

Porovnání vhodnosti podmínek pro klasickou fotovoltaickou elektrárnu a beta.ray. Zdroj: Rawlemon.com

V síti nebo mimo síť, stále ale nákladně

Samozřejmostí zařízení beta.ray je jak decentralizovaná výroba bez připojení do sítě (off-grid), tak i připojení na stávající elektrickou a tepelnou infrastrukturu. Zařízení v sobě obsahuje drobnou baterii, která dokáže uschovat 0,5 kWh energie.

Detail fotovoltaické části. Zdroj: Rawlemon.com

Zařízení se prozatím prodává ve dvou velikostech.  Za cenu 6000 eur je možné pořídit menší verzi elektrárny s výkonem 180 W, denní výrobou okolo 1,1 kWh a hmotností 700 kg, obsahující 524 litrů vody. Větší verze pak stojí 9000 eur a s maximálním výkonem 560 W dokáže denně vyprodukovat okolo 3,4 kWh energie. V tomto případě již jde ovšem o zařízení s celkovou hmotností 3,3 tuny a obsahem vody 3055 litrů.

Zdroj úvodního obrázku: Rawlemon.com

Komentáře

(1)

Drak

2. únor 2018, 18:40

neni lepší misto vody vyplnit to lehčim materialem ??? ( i kdyby jen sklem)? (snížili by se náklady na konstrukci)?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.