Domů
Teplárenství
Domácnosti si za teplo připlatí jen minimálně, uvedlo Teplárenské sdružení
EPH - Pražská teplárenská

Domácnosti si za teplo připlatí jen minimálně, uvedlo Teplárenské sdružení

Teplárenství
4 komentáře
21. listopad 2019, 12:17
ČTK

Ceny tepla pro domácnosti vzrostou podle Teplárenského sdružení příští rok minimálně, případně vůbec. Růst nákladů tepláren, zejména kvůli zdražování emisních povolenek, bude vykompenzován přesunutím tepla do nižší sazby daně z přidané hodnoty (DPH), sdělilo dnes sdružení v tiskové zprávě. Snížení sazby DPH na teplo z 15 na deset procent začne platit od 1. ledna.

Náklady tepláren na výrobu tepla podle sdružení dál rostou. Nejdůležitějším faktorem zůstává zdražování povolenek na emise skleníkových plynů, jejichž cena by podle předpovědí měla v příštím roce opět růst. „Rostou však prakticky všechny nákladové položky a do cen tepla se promítají také masivní investice tepláren do snižování emisí realizované v posledních několika letech,“ uvedlo sdružení.

V důsledku snížení DPH na teplo ale domácnosti zdražení tepla pocítí minimálně. „Předpokládáme, že přes výrazný růst nákladů bude v příštím roce díky snížení sazby DPH na teplo většina tepláren schopná udržet stabilní konečnou cenu tepla pro domácnosti,“ uvedl předseda výkonné rady teplárenského sdružení Tomáš Drápela.

Sdružení ale očekává, že v některých případech příští rok ceny tepla pro domácnosti mírně vzrostou. Zdražení by ale mělo být zpravidla nižší než meziroční míra inflace a rodinných rozpočtů by se tak významně nedotklo, napsalo sdružení.

Z hlediska předpokládaného růstu nákladů poukazují teplárny na ceny emisních povolenek. „Zatímco ještě v roce 2017 zaplatily teplárny za povolenky 1,5 miliardy Kč, letos tuto částku odhadujeme na 8,7 miliardy Kč a pokud se naplní prognózy dalšího růstu ceny povolenky, mohly by se náklady na povolenky v příštím roce vyšplhat ke 13 miliardám korun,“ odhadl Drápela. Teplárnám rostou i další náklady včetně cen některých paliv či mezd zaměstnanců.

„Cenám tepla nepomohlo ani rozhodnutí Rady Energetického regulačního úřadu, která meziročně výrazně snížila podporu elektřiny z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla ve výrobnách nad pět megawattů,“ upozornil Drápela.

Z teplárenství tím byla podle něj odebrána přibližně miliarda korun, což tlačí část výrobců na hranu ekonomického přežití.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
energetik
21. listopad 2019, 19:29

Tak to chudáčci teplárníci s takovou nebudou mít za chvíli co žrát. Zateplil jsem a vyměnil okna za trojskla, takže už nemusíme topit, zatím co jim se tady v zimě nad teplovody a parovody zelená tráva. Kdo jim za tu vytápěnou trávu bude platit?

Ondřej
22. listopad 2019, 07:33

Nevím kde tady, ale aby nemohli být teplárnaíci napadnutelní, že topí pánu bohu do oken navrhuji okamžitě přestat s distribucí tepla a vypnout všechny teplárny. Potom se u Vás v zimě nad potrubím již tráva nebude zelenat. Myslím, že všichni jejich odběratelé budou nadšeni a nikdo si nebude stěžovat. Obdobně i u distribuce vody nebo elektřiny, kdy ztráty na trase nejsou tutově započítány do koncových cen pro zákazníky.

energetik
22. listopad 2019, 09:35

Vypnout hned a ukončit tu agónii najednou? Tak milostivý bych nebyl. Je potřeba je taky trošku potrápit a také pumpnout i státní kasu, odpustit daně a případně potom ještě více dotovat. Každopádně v tom stavu v jakém je to na některých místech dnes, tak to nemá žádnou budoucnost.

Jan Veselý
22. listopad 2019, 09:51

Mě by stačil decoupling a otevření teplárenských sítí konkurenci. Aspoň pro začátek.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se