Fortum zahajuje strategickou revizi svého teplárenského byznysu v Polsku a Pobaltí
Finský energetický gigant Fortum, který je mimo jiné majoritním vlastníkem německé energetické společnosti Uniper, oznámil, že v souladu se svou strategií a kontinuální revizí svého podnikatelského portfolia zváží strategické možnosti, zahrnující také možné divestice, pro svůj teplárenský byznys v Polsku, Estonsku, Litvě, Lotyšsku a finském městě Järvenpää. Loňská EBITDA posuzovaných aktiv dosáhla 120 milionů eur při prodejích tepla ve výši 18,4 PJ a prodejích elektřiny ve výši 1,3 TWh.
Podle úvodního zhodnocení Fortumu mohou posuzovaná aktiva vykazovat vyšší růst a generovat větší hodnotu při alternativní vlastnické struktuře.
Největší část posuzovaných aktiv se nachází v Polsku. Konkrétně se jedná o soustavy centrálního zásobování teplem (SCZT) v pěti městech, přičemž mezi provozovaná aktiva patří také dva více palivové kogenerační zdroje v městech Čenstochová a Zabrze, které byly uvedeny do provozu v letech 2010, respektive 2019. V roce 2019 prodal Fortum z posuzovaných polských teplárenských aktiv téměř 12 PJ tepla a 0,6 TWh elektřiny a vygeneroval EBITDA 43 mil. eur.
V Pobaltí prodal loni Fortum 5,4 PJ tepla a 0,6 TWh elektrické energie při EBITDA 66 mil. eur. Prostřednictvím SCZT ve finském městě Järvenpää dodal loni Fortum 1,1 PJ tepla z vlastní teplárny, která dále do sítě dodala 0,1 TWh elektrické energie. EBITDA těchto aktiv dosáhla 11 mil. EUR.
Fortum patří k největším evropským producentům elektřiny a tepla. V roce 2018 zdroje společnosti vyrobily 75 TWh elektrické energie a 107 PJ tepla. Téměř 60 % z uvedené produkce elektrické energie bylo vyrobeny bez emisí CO2.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se