České firmy dodaly na Ukrajinu desítky kogeneračních jednotek, o dalších jednají
České firmy poslaly na Ukrajinu desítky kogeneračních jednotek, tedy zařízení na kombinovanou výrobu elektřiny a tepla, a o dalších jednají. Například strojírensko-energetická společnost Tedom dodá od začátku války do konce roku na Ukrajinu 60 kogeneračních jednotek. Podle dnešního sdělení zástupců Tedom jedná o dodávce dalších 40 zařízení. Brněnská společnost GENTEC CHP zase od října loňského roku do letošního léta dodala 30 kogeneračních jednotek a chystá další desítky. Kogenerace jsou instalovány zejména v nemocnicích, městských kotelnách a v dalších budovách občanské infrastruktury. Operátoři je ovládají na dálku.
Kogenerační jednotky hrají zásadní roli při nutných změnách ukrajinské energetiky. „Ukrajina musela velice rychle zajistit teplo a energii pro městské kotelny, nemocnice a další prvky občanské infrastruktury. Dokázala zjednodušit celní řízení a administrativní proces, což usnadňuje instalaci a připojení jednotek do sítě. Dochází tedy v zatím bezprecedentním měřítku k transformaci a decentralizaci energetiky jedné z největších evropských zemí,“ řekl zástupce obchodního ředitele Tedom Jiří Janša.
Největším dodavatelem jednotek je podle něj právě firma Tedom. Od roku 2022 dodala na Ukrajinu v devíti projektech 16 převážně velkokapacitních modelů od 180 do 2000 kW na důlní metan, skládkový plyn, zemní plyn i bioplyn. Od začátku války do konce tohoto roku pak doručí celkem 60 zařízení. Kromě velkých modelů jde také o menší kogenerační jednotky od 80 do 1600 kW, které jsou vhodné pro provoz v obcích a městech. Tedom upozornil na to, že české firmy drží na ukrajinském trhu významný podíl.
„Kogenerační jednotky jsou pro Ukrajinu jednou z klíčových energetických technologií, která pomáhá válkou poničené zemi obnovovat energetickou soustavu a dodávat teplo a elektřinu,“ uvedl dnes v tiskové zprávě Václav Klein z GENTEC CHP.
„Celkový objem všech dodávek naší firmy na Ukrajinu se blíží jedné miliardě korun,“ doplnil. Financování je zajištěno z mezinárodních fondů.
Provoz dodávaných kogenerací je zajišťován ze vzdáleného pracoviště. Veškeré ovládání, provozní údaje či pokročilé diagnostiky je tak možné zajišťovat z bezpečných míst či naopak polních podmínek, což zajišťuje flexibilitu a bezpečnost provozu.
Tedom je nadnárodní energetická skupina, která poskytuje technologie a služby pro decentralizovaná energetická řešení včetně výroby a provozování kogeneračních jednotek. Skupina má čtyři výrobní a vývojové závody v České republice. Další členové skupiny působí v Německu, Polsku, USA, na Slovensku, ve střední Asii a Velké Británii. Celá skupina Tedom má okolo 1000 zaměstnanců.
Brněnský výrobce GENTEC CHP dodává jednotky na 11 zahraničních trhů. Po Itálii, Ukrajině, Slovensku, Polsku, Rumunsku či Velké Británii letos pronikla i například do Spojených států.
Mohlo by vás zajímat:
OZE, akumulace a kogenerace. Takto jednoduše bude vypadat moderní energetika. A půjde to rychle.
němci se snaží už 20 let a furt nic moc a rychlé to taky není...
v reálu je to ještě více než 20 let a výsledky jsou horší než kdyby neudělali vůbec nic - energie je nedostatek, uhlíková stopa stejná, jen ty ceny jsou na několikanásobku
Honzo, nic si z téhle dvojky nedělejte. Těch cca 220 TWh/rok v produkci OZE (tj. ekvivalent 28 temelínských bloků), které jim přibyly mezi 2003-2023 jsou pod jejich rozlišovací schopnosti.
Taky je pod jejich rozlišovací schopnosti to, že emise CO2 z elektroenergetiky klesly z 340 t/rok na 170 t/rok.
Tak mě napadá - kdepak seberou pro ty kogenerační jednotky plyn, když už nebudou moct čerpat z tranzitu?
LNG, totožný plyn co by přišel trubkama, ale tento je potřeba zkapalnit a poté párkrát přeprodat
Myslíte tím ten zbytek, který projde trubkama přes Německo, Česko a Slovensko? To bude asi ten, který Němci ušetří utlumením vlastního průmyslu ze samé solidarity...
Pokud se situace uklidní, mají tak velká vlastní ložiska, že by mohli dodávat i do zbytku Evropy.
Aha... A ten tranzitní pro Evropu kradli z čisté dišperace a aby si svůj vlastní syslili na horší čas. Nejspíš...
Tady máte odpověď, není zač: oenergetice.cz/plyn/ukrajina-navysuje-tezbu-plynu-chce-se-zbavit-zavislosti-na-dovozu
Statistika 2023 Ukrajina.
Těžba zemního plynu 18.7 mld. m3.
Spotřeba zemního plynu 19.8 mld. m3.
Potenciálně je Ukrajina velkým evropským exportérem zemního plynu.
(V roce 1975 Ukrajina těžila 68 mld. m3.)
Plyn z břidlic bude v budoucnu tvořit významnou část navýšené těžby.
Ano, a proto taky car východního impéria jehož jméno zde nesmíme ani vyslovit chce za každou cenu Ukrajinu buď ovládnout nebo zničit. Jinak se Ukrajina stane bohatým vývozcem surovin do EU. A pan Novák tady bezostyšně šíří jeho prolhanou propagandu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se