Jaderná energie pro dálkové vytápění? Řešením mohou být nízkoteplotní reaktory

DomůTeplárenstvíJaderná energie pro dálkové vytápění? Řešením mohou být nízkoteplotní reaktory

Čínská společnost CNNC (China National Nuclear Corporation) dokončila jaderný reaktor speciálně zkonstruovaný pro účely dálkového vytápění. Reaktor má označení DHR-400 nebo Yanlong. Jeho experimentální provoz byl zahájen již v listopadu 2017 a nyní bylo dosaženo optimálních parametrů provozu. CNNC nyní představila jeho podobu pro pilotní projekt.

Jaderný reaktor DHR-400 nebo Yanlong je nízkoteplotní reaktor speciálně konstruovaný pro účely dálkového vytápění. Tepelný výkon reaktoru DHR-400 je 400 MWt. Jedná se o výzkumný reaktor společnosti China National Nuclear Corporation (CNNC). Poprvé byl spuštěn v listopadu roku 2017 v Pekingu a po více než půlročním zkušebním provozu přišla společnost CNNC s podobou pilotního projektu.

CNNC uvedla, že reaktor Yanlong byl vyvinut na základě bezpečného a stabilního provozu experimentálních nízkoteplotních reaktorů během posledních 50 let. Reaktor Yanlong je dle CNNC bezpečný, ekonomicky výhodný a ekologicky šetrný. Reaktor může být provozován za nízkých teplot a normálních provozních tlaků. Jeho výstavba může být realizována v blízkosti měst kvůli nulovému nebezpečí roztavení jádra reaktoru a nulovým emisím oxidu uhličitého. Další výhodou je jeho snadné odstavení z provozu.

„Jedná se o efektivní způsob, jak zlepšit energetický mix v Číně pomocí jaderné energie pro potřeby dálkového vytápění a tím zmírnit rostoucí tlaky na dodávku energií. Vytápění pomocí jaderných reaktorů by také mohlo snížit emise oxidu uhličítého, zejména by se mohl snížit výskyt smogu v zimním období. To by mohlo mít v dlouhodobém výhledu pozitivní vliv na životní prostředí a zdraví lidí. Reaktor má mít předpokládanou životnost 60 let.“ uvedla CNNC ve svém prohlášení.

Čínská vláda si vytyčila jako svoji prioritu ekologicky šetrné vytápění. V loňském roce čínské orgány vydaly pokyny pro ekologicky šetrné vytápění v severní Číně. Národní energetická správa vydala pětiletý plán, který pokrývá období mezi lety 2017 a 2021, zdůrazňující inovace v oblasti ekologicky šetrného vytápění a zohledňující vytápění z jaderných reaktorů.

Zdroj úvodní fotografie: World Nuclear News