Domů
Teplárenství
Jaderná energie pro dálkové vytápění? Řešením mohou být nízkoteplotní reaktory

Jaderná energie pro dálkové vytápění? Řešením mohou být nízkoteplotní reaktory

Čínská společnost CNNC (China National Nuclear Corporation) dokončila jaderný reaktor speciálně zkonstruovaný pro účely dálkového vytápění. Reaktor má označení DHR-400 nebo Yanlong. Jeho experimentální provoz byl zahájen již v listopadu 2017 a nyní bylo dosaženo optimálních parametrů provozu. CNNC nyní představila jeho podobu pro pilotní projekt.

Jaderný reaktor DHR-400 nebo Yanlong je nízkoteplotní reaktor speciálně konstruovaný pro účely dálkového vytápění. Tepelný výkon reaktoru DHR-400 je 400 MWt. Jedná se o výzkumný reaktor společnosti China National Nuclear Corporation (CNNC). Poprvé byl spuštěn v listopadu roku 2017 v Pekingu a po více než půlročním zkušebním provozu přišla společnost CNNC s podobou pilotního projektu.

CNNC uvedla, že reaktor Yanlong byl vyvinut na základě bezpečného a stabilního provozu experimentálních nízkoteplotních reaktorů během posledních 50 let. Reaktor Yanlong je dle CNNC bezpečný, ekonomicky výhodný a ekologicky šetrný. Reaktor může být provozován za nízkých teplot a normálních provozních tlaků. Jeho výstavba může být realizována v blízkosti měst kvůli nulovému nebezpečí roztavení jádra reaktoru a nulovým emisím oxidu uhličitého. Další výhodou je jeho snadné odstavení z provozu.

„Jedná se o efektivní způsob, jak zlepšit energetický mix v Číně pomocí jaderné energie pro potřeby dálkového vytápění a tím zmírnit rostoucí tlaky na dodávku energií. Vytápění pomocí jaderných reaktorů by také mohlo snížit emise oxidu uhličítého, zejména by se mohl snížit výskyt smogu v zimním období. To by mohlo mít v dlouhodobém výhledu pozitivní vliv na životní prostředí a zdraví lidí. Reaktor má mít předpokládanou životnost 60 let.“ uvedla CNNC ve svém prohlášení.

Čínská vláda si vytyčila jako svoji prioritu ekologicky šetrné vytápění. V loňském roce čínské orgány vydaly pokyny pro ekologicky šetrné vytápění v severní Číně. Národní energetická správa vydala pětiletý plán, který pokrývá období mezi lety 2017 a 2021, zdůrazňující inovace v oblasti ekologicky šetrného vytápění a zohledňující vytápění z jaderných reaktorů.

Zdroj úvodní fotografie: World Nuclear News

Komentáře

(5)

luboš

11. září 2018, 12:14

Nic nového pod sluncem. Výkonově podobné VVR 440 na nízkých parametrech, svého času jsme nabízeli pro Plzeň.

Podstatně menší superbezpečný kanadský SLOWPOKE, měl být v ČR stavěn ve větších sériích, jenže finanční krize tento dobrý projekt pohřbila.

Vláďa

9. září 2018, 12:21

Kde jsou parametry: vstup / výstup z reaktoru?

Jan Moravec

11. září 2018, 21:30

Dobrý den, parametry oficiálně nikde nejsou uvedeny, ale povedlo se mi objevit oficiální video z představení, kde je vidět grafika s parametry. http://www.cctvplus.com/news/20171128/8067365.shtml Titulky nejsou ale pod videem je přepis v angličtině.

Vláďa

12. září 2018, 11:18

Nic moc. Když budu uvažovat o tepelném výkonu v článku uváděném 400 MWt tak se jedná o vytápění cca 160 tisíc bytů při průměrném topném výkonu 2,5 kW na byt. Kde je výkon nutný pro zajištění cirkulace? V jaké oblasti má být tento topný výkon ekonomický.

Petr

9. září 2018, 20:01

Já to říkal :)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.