K plánované spalovně ve Vsetíně by se mohlo konat referendum

24. květen 2019, 13:12
DomůTeplárenstvíK plánované spalovně ve Vsetíně by se mohlo konat referendum

K plánované spalovně ve Vsetíně není vyloučeno uspořádání místního referenda. ČTK to dnes sdělil starosta města Jiří Růžička (KDU-ČSL). Projekt vzbuzuje u některých obyvatel obavy. Vedení radnice chce získat od investora spalovny veškeré informace, zašle mu co nejdříve dopis. Spalovnu chce postavit soukromá společnost Zásobování teplem Vsetín v místě své současné plynové kotelny za sběrným dvorem. Nyní se dělá také EIA, které zhodnotí vlivy spalovny na životní prostředí.

„Jde o významnou investici na území Vsetína, máme proto právo se v zájmu našich obyvatel ptát na mnoho věcí. Získané podklady podrobíme důkladné odborné analýze a poté se rozhodneme, jaký radnice zaujme postoj k záměru vybudovat spalovnu,“ uvedl Růžička.

Radnici zajímá, jaký bude mít projekt vliv na životní prostředí, dopravu a cenu tepla a odpadu.

Pro město budou důležité záměry EIA.

„Závěry tohoto zjišťovacího řízení budou pro naše další rozhodování zcela zásadní, stejně jako názory občanů,“ uvedl místostarosta Pavel Bartoň (ANO).

Snaha vybudovat spalovnu souvisí s chystaným zákazem skládkování směsného komunálního odpadu.

„Podle návrhů by měl začít platit od roku 2030 a uloží městům a obcím povinnost zajistit vyšší míru recyklace a využití odpadů. Současná právní úprava, ve které je stanoven konec skládkování v roce 2024, však stále platí. Ty druhy odpadů, které nelze recyklovat, bude nutné přednostně nabídnout k energetickému využití,“ uvedla mluvčí města Jana Raszková.

„Jde o velmi složitou záležitost, kterou je potřeba s předstihem řešit, byť patříme k městům s nízkou produkcí komunálního odpadu a přepočtu na osobu jsme lepší než rakouská města. Legislativa je však neúprosná a odpady jsou velkým tématem. Určitě se budeme ptát i v jiných městech, jak hodlají dopady zákazu skládkování odpadu řešit,“ uvedl Růžička.

Při prosincové debatě se zástupci investora vadilo obyvatelům zejména umístění zvažované spalovny v centru města s přímou návazností na obytnou zástavbu. Lidé se kromě zhoršeného prostředí obávali také hrozících havárií, dopravní zátěže či snížení cen nemovitostí v okolí.

Zařízení pro energetické využití odpadů má primárně spalovat komunální odpad a také vyrábět teplo a elektrickou energii. Ročně se v něm má spálit asi 12.000 tun odpadu. Technické služby svážejí odpad ze Vsetína a dalších okolních obcí, předloni vyvezly ze Vsetína přes 9000 tun odpadu.