Domů
Teplárenství
Kotlíkové dotace běží v plném proudu, zájem žadatelů je obrovský

Kotlíkové dotace běží v plném proudu, zájem žadatelů je obrovský

I v letošním roce je zájem o dotační program kotlíkové dotace enormní – jen v průběhu několika prvních hodin po spuštění příjmu žádostí v pondělí zaregistrovali pracovníci Krajských úřadů Ústeckého a Moravskoslezského kraje stovky žádostí. V závislosti na typu pořizovaného kotle mohou žadatelé obdržet i více než 100 000 Kč.

Hlavním cílem kotlíkových dotací je zlepšení kvality ovzduší a pomoc domácnostem s nahrazením neekologických kotlů, které v budoucnu již nebudou moci být provozovány. Celkem je do roku 2020 na kotlíkové dotace z Operačního programu Životní prostředí připraveno ve třech výzvách 9 miliard Kč. První tři miliardy korun již kraje rozdělují mezi své občany v rámci první probíhající výzvy. Dotace má pokrýt až 85 % oprávněných nákladů, které mohou dosáhnout maximální výše 150 000 Kč – zájemci o nový kotel tak mohou dostat od státu podporu až ve výší 127 500 Kč.

„Všech 9 miliard korun podle našich propočtů pokryje výměnu až 100 000 starých neekologických kotlů po celé České republice, což zcela jistě přispěje k významnému celorepublikovému zlepšení stavu ovzduší, a tedy i v Ústeckém kraji.“

Ministr životního prostředí Richard Brabec

Značný zájem ze strany žadatelů potvrzují i čísla z Ústeckého kraje, kdy již první den úřednici přijali na 200 žádostí. Celkově je v kraji v rámci probíhající výzvy připraveno 162 milionů korun. Žádosti je možné podávat až do 31. března

„Ústecký kraj opět zaznamenal velký zájem o kotlíkové dotace, stejně jako tomu bylo v minulých výzvách. K dnešnímu dni jsme téměř v polovině vyčerpaných žádostí o dotaci. Lidé mají pořád možnost o dotaci žádat,“ uvedl v pondělí hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Fronty se tvořily již o víkendu

Na kotlíkovou dotaci hodlá dosáhnout i řada obyvatel Moravskoslezského kraje, který se dlouhodobě vyznačuje zhoršenou kvalitou ovzduší. Zájem o dotace je tak veliký, že žadatelé čekali na otevření podatelny krajského úřadu už od nedělního dopoledne, přičemž část z nich se na chodbách úřadu rozhodla i přenocovat. Jen během tohoto pondělí tak úředníci přijali žádosti od 200 žadatelů, kteří přišli osobně, a přijali 700 žádostí, jež přišlo poštou.

„Pro celou Českou republiku je do roku 2020 na výměnu starých kotlů k dispozici devět miliard korun z evropských peněz, pro Moravskoslezský kraj je vyčleněna zhruba miliarda a půl. V rámci první výzvy, kterou jsme vyhlásili koncem prosince, je to téměř půl miliardy korun. To znamená, že v této chvíli máme peníze na výměnu 3260 kotlů při maximální výši dotace. Vzhledem k tomu, že za všechny předcházející výzvy jsme během čtyř let vyměnili v Moravskoslezském kraji 4 tisíce kotlů, peněz by tedy mělo být dost.“
Hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Pokud by zájem o dotace i nadále rostl, je kraj i na tuto situaci podle hejtmana Nováka připraven. Zaměstnanci krajského úřadu již zahájili preventivní jednání s Ministerstvem životního prostředí o případném navýšení přísunu peněz.

Zdroj úvodní fotografie: Simon Claessen

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se