Domů
Teplárenství
Lipsko chce do roku 2022 ukončit odběr tepla z uhelných zdrojů. Nahradit je má plyn a OZE

Lipsko chce do roku 2022 ukončit odběr tepla z uhelných zdrojů. Nahradit je má plyn a OZE

Teplárenství
3 komentáře
12. červenec 2019, 07:56
Jan Budín

Německé město Lipsko plánuje investovat 300 milionů eur (zhruba 7,7 miliard Kč) do plynového kogeneračního zdroje a mixu dalších technologií na výrobu a akumulaci tepla. Cílem Lipska je do roku 2022 ukončit odběr tepla z hnědouhelné elektrárny Lippendorf.

Podle zahraničního serveru Platts pochází v současné době 80 % tepla spotřebovaného v Lipsko z hnědouhelné elektrárny Lipperndorf provozované společností LEAG, která patří do českého Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniela Křetínského. Dva bloky elektrárny Lippendorf označované jako R a S mají celkový elektrický instalovaný výkon 1 840 MW a celkový tepelný instalovaný výkon 330 MW.

„2022 by byl nejlepší možný rok pro tento cíl (odklon od uhlí), jelikož je to technicky proveditelné, ekonomicky rozumné a ekologicky zaměřené,“ uvedl starosta Lipska Burkhard Jung.

Municipální společnost Stadtwerke Liepzig plánuje vybudovat zdroje o výkonu 250 MW a akumulační zařízení s výkonem 100 MW při využití mixu technologií od plynu, přes solární termické systémy, biomasu až po odpad.

Zhoršení situace pro elektrárnu Lippendorf

Hnědouhelná elektrárna Lippendorf byla v minulém týdnu terčem mediálního zájmu kvůli dočasnému odstavení jednoho z bloků kvůli nepříznivým tržním podmínkám.

Plánované ukončení odběru tepla by vedlo k dalšímu prohloubení problému s provozní ekonomikou tohoto zdroje.

„Je tedy ještě více důležité vyřešit nyní budoucnost zásobování teplem pro Lipsko,“ dodal Jung s tím, že vzhledem k velkému počtu projektů, které budou realizovány paralelně, se bude jednat o velkou výzvu.

Německo plánuje do roku 2038 ukončit výrobu elektřiny z uhlí. Mnoho německých měst, jako jsou například Berlín, Hamburg či Mnichov, má navíc velmi ambiciozní klimatické cíle, které bude pravděpodobně složité naplnit.

Minulý týden musel například Mnichov upustit od svého plánu na uzavření své uhelné teplárny do roku 2022 poté, co byl plám na náhradu teplárny plynovými zdroji odmítnut obyvateli.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Petr
12. červenec 2019, 09:36

V tom Lipsku by taky měli udělat referendum, když v Mnichově to lidé odmítli, když příštích 10-15 let bude určitě teplo z dokončovaného místního uhlí proti zahraničnímu už zdražujícímu plynu ještě výrazněji levnější než dnes.

JVr
12. červenec 2019, 16:26

Ty německé zelené hlavy potřebují trochu více uvažovat.

Pokud mám poměrně dobře napojenou a fungující uhelnou elektrárnu na zásobování teplem, tak dávají smysl dva scénáře:

1. Upravit to na plyn (když je teda uhlí fuj) anebo

2. To využívat to ve stávající podobě (třeba jen přes zimu). Kogenerace je tam zadarmo. ..!

Všechno ostatní je neekologické minimálně do té doby dokud to je provozuschopné. Pak má cenu stavět neco takového, ale ta elektrárna je celkem moderní dalších 20let by mohla jako teplárna v omezeném zimním provozu jet...

Uhlíková i ekonomická stopa vybudování a napojení jiného zdroje bude pravděpodobně vyšší než nasazení výše zmíněných scénářů.

Problém je že někteří zelenáči vidí jen to, co jde přímo z komína a nad ničím jiným neuvažují...

Takhle zaplatí odškodné za ukončení provozu té elektrárny, zaplatí za postavení kogenerační teplárny s účinností max 40%, paroplyn se stavět nebude... Daňoví poplatníci to zaplatí z daní a na vyšší ceně tepla.. a všichni se budou cítit zeleně ????.

Andrea Borotea
13. červenec 2019, 05:58

Emise CO2 se sníží tak o 10%, cena tepla se zvýší o 100% a Holandsko skončí v 2050 stejně pod vodou.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se