Lipsko chce do roku 2022 ukončit odběr tepla z uhelných zdrojů. Nahradit je má plyn a OZE

12. červenec 2019, 07:56
DomůTeplárenstvíLipsko chce do roku 2022 ukončit odběr tepla z uhelných zdrojů. Nahradit je má plyn a OZE

Německé město Lipsko plánuje investovat 300 milionů eur (zhruba 7,7 miliard Kč) do plynového kogeneračního zdroje a mixu dalších technologií na výrobu a akumulaci tepla. Cílem Lipska je do roku 2022 ukončit odběr tepla z hnědouhelné elektrárny Lippendorf.

Podle zahraničního serveru Platts pochází v současné době 80 % tepla spotřebovaného v Lipsko z hnědouhelné elektrárny Lipperndorf provozované společností LEAG, která patří do českého Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniela Křetínského. Dva bloky elektrárny Lippendorf označované jako R a S mají celkový elektrický instalovaný výkon 1 840 MW a celkový tepelný instalovaný výkon 330 MW.

„2022 by byl nejlepší možný rok pro tento cíl (odklon od uhlí), jelikož je to technicky proveditelné, ekonomicky rozumné a ekologicky zaměřené,“ uvedl starosta Lipska Burkhard Jung.

Municipální společnost Stadtwerke Liepzig plánuje vybudovat zdroje o výkonu 250 MW a akumulační zařízení s výkonem 100 MW při využití mixu technologií od plynu, přes solární termické systémy, biomasu až po odpad.

Zhoršení situace pro elektrárnu Lippendorf

Hnědouhelná elektrárna Lippendorf byla v minulém týdnu terčem mediálního zájmu kvůli dočasnému odstavení jednoho z bloků kvůli nepříznivým tržním podmínkám.

Plánované ukončení odběru tepla by vedlo k dalšímu prohloubení problému s provozní ekonomikou tohoto zdroje.

„Je tedy ještě více důležité vyřešit nyní budoucnost zásobování teplem pro Lipsko,“ dodal Jung s tím, že vzhledem k velkému počtu projektů, které budou realizovány paralelně, se bude jednat o velkou výzvu.

Německo plánuje do roku 2038 ukončit výrobu elektřiny z uhlí. Mnoho německých měst, jako jsou například Berlín, Hamburg či Mnichov, má navíc velmi ambiciozní klimatické cíle, které bude pravděpodobně složité naplnit.

Minulý týden musel například Mnichov upustit od svého plánu na uzavření své uhelné teplárny do roku 2022 poté, co byl plám na náhradu teplárny plynovými zdroji odmítnut obyvateli.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...