Na 50 000 ekologických aktivistů protestuje u Hambašského lesa
Na 50 000 ekologických aktivistů se dnes podle organizátorů sešlo u Hambašského lesa nedaleko západoněmeckého Kolína nad Rýnem na demonstraci za zachování tohoto lesa a za konec využívání uhlí k výrobě elektřiny. Informovala o tom agentura DPA, podle které za slunečného počasí panuje na shromáždění uvolněná atmosféra. Policie nechtěla počet účastníků zveřejnit, akce ale podle ní koná v klidu.
Policie demonstraci původně z bezpečnostních důvodů zakázala, soud v Cáchách tento zákaz nicméně zrušil.
V pátek si ekologičtí aktivisté připsali částečné vítězství, když jiný soud vydal předběžné opatření, jímž pozastavil plány energetického koncernu RWE na vymýcení Hambašského lesa. RWE chtěla vykácet více než polovinu lesa, aby mohla dobývat hnědé uhlí.
„To je rozhodně největší demonstrace, jako kdy rýnský hnědouhlený revír zažil,“ tvrdí Dirk Jansen z ekologické organizace Bund.
Podle Hnutí Duha na demonstraci přijela i skupina lidí z České republiky.
Podle předsedy ekologické organizace NaturFreunde Deutschlands Michaela Müllera nejde při dnešní demonstraci jen o Hambašský les, ale i o to, „zda dokážeme zabránit tomu, aby se lidstvo ekologicky samo zničilo nebo ne“. Ekologové požadují, aby se přestalo používat nejen uhlí, ale i ropa a plyn.
Demonstrace na kraji Hambašského lesa se účastní i někteří zemědělci z okolí. Projížděli okolo protestujících na traktorech a hlasitě troubili. Někteří z demonstrantů vběhli i do lesa.
Německá policie počátkem září začala s vyklízením protestního tábora v lese, kde v uplynulých let vzniklo několik desítek přístřešků v korunách stromů.
S vyklízením policisté nezačali kvůli plánovanému rozšiřování blízkého hnědouhelného dolu, ale kvůli rozhodnutí úřadů, že přístřešky představují bezpečnostní riziko, neboť nemají požární schodiště a zábradlí. Protestující z řad ekologických aktivistů to označili za záminku.
Hambašský les, který leží mezi Kolínem nad Rýnem a Cáchami, měl kdysi rozlohu 4100 hektarů. Nyní je to již jen sto hektarů. I tak v něm ale zůstávají stovky let staré duby a buky. V Německu je les symbolem odporu vůči těžbě uhlí i boje za ochranu životního prostření a klimatu.
Mohlo by vás zajímat:
V Německu je to zajímavá situace. Ti, kteří světu ukazují, jak rozvíjet OZE, chtějí nyní kácet staletý prales, aby mohli rozšiřovat těžbu uhlí ! No, nechci radit, ale co kdyby se spočítalo, kolik MW výkonu je třeba ,aby se uhlí v lokalitě těžit nemuselo ?? Prostě bych prodloužil životnost několika atomovkám, než bude místo uhlí dost elektřiny z OZE a nebo plynu z Nord sream 2.
Staré RWE nechce rozvíjet OZE, ty jsou jeho nepřítelem.
Nejde o žádný prales.
Jde jen o to, že se v té oblasti před pár staletími začalo intenzivně používat místní uhlí, tak ustal tlak na plošné kácení tamních lesů, takže jsou o něco starší než nejintenzivněji obhospodařované "moderní" smrkové monokultury typické pro Rakousko-Uhersko.
„zda dokážeme zabránit tomu, aby se lidstvo ekologicky samo zničilo nebo ne“.
Základní ekologický problém lidstva je přemnožení. Jak tomu brání ekologičtí aktivisté u dolu nerozumím.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se