Domů
Německo
Německý parlament poprvé debatoval o kontroverzní transformaci vytápění
Radiátor, topení
Zdroj: Pixabay

Německý parlament poprvé debatoval o kontroverzní transformaci vytápění

Německo
Bez komentáře
15. červen 2023, 14:28
ČTK

Berlín 15. června (zpravodaj ČTK) – Poslanci německého parlamentu dnes poprvé debatovali o kontroverzním návrhu zákona, podle kterého by každý nově instalovaný topný systém od roku 2024 měl být provozován přinejmenším z 65 procent z obnovitelných energií. Rozpravu ale doprovázely značné rozepře. Jens Spahn z opoziční Křesťanskodemokratické unie (CDU) vyzval vládu, aby návrh hodila do koše. Spolkový ministr hospodářství Robert Habeck, který je velkým propagátorem výměny kotlů za tepelná čerpadla, návrh hájil.

„Vládní koalice už dávno ztratila směr. Je to fraška. Zákon, který byl právě předložen, patří do popelnice,“ řekl Spahn.

Ten vládě sociálních demokratů (SPD), Zelených a liberálních svobodných demokratů (FDP) vytkl především postup, jakým se návrh do parlamentu dostal, protože mezitím prošel řadou změn, takže Spolkový sněm dnes jednal o zastaralé verzi. „Všechno je to zpackané. Co jiného by to mělo být?“ dodal.

Vznik návrhu zákona doprovázely týdny sporů mezi stranami vládní koalice, výhrady měli zejména liberálové. Na jejich popud tak návrh, který už v polovině dubna přijala vláda kancléře Olafa Scholze, prošel dodatečnými změnami. Kompromisu se podařilo dosáhnout až tento týden. Podle Habecka ale zůstalo zachováno jádro zákona, podle kterého skončí instalace nových topení na plyn a topný olej.

Návrh počítá s tím, že takřka všechna nově instalovaná topení budou od roku 2024 využívat z 65 procent energie z obnovitelných zdrojů, jako jsou solární či větrná energie. Kupovat plynové kotle bude nadále možné, pokud budou po úpravě schopné spalovat i vodík, se kterým Německo v budoucnu počítá jako s klíčovým palivem především v průmyslu.

Ilustrační foto

Původně se počítalo s výjimkou pro seniory starší 80 let, pokud v dané nemovitosti žijí. Nově se ale debatuje o snížení věku, od kterého bude na výjimku nárok. Lidé také budou mít přístup ke státní podpoře z fondu pro klimatickou transformaci. Nyní může každý, kdo se pro ekologicky přívětivé vytápění rozhodne, získat dotaci ve výši 30 procent, případně až 50 procent, pokud je žadatel sociálně znevýhodněný. Systém dotací se má ale změnit tak, aby střední třída dosáhla na větší podporu. Vyloučeno podle německých médií není ani to, že dotace budou odstupňované podle příjmů, kdy by ti nejbohatší o nárok na podporu zcela přišli.

O konečné podobě zákona tak rozhodnou poslanci ve výborech. Spolkový ministr hospodářství Robert Habeck, který za návrhem stojí, chce, aby Spolkový sněm zákon schválil do začátku července před letní pauzou.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se