Madeta postaví s ČEZ v J.Hradci parovod za 100 milionů Kč, ročně dodá 80 TJ páry
Největší česká mlékárna Madeta postaví parovod, který bude od srpna 2024 dodávat firemnímu závodu v Jindřichově Hradci energii. Povede z Energetického centra Jindřichův Hradec, jež patří do skupiny ČEZ a spaluje biomasu. Investice bude 100 milionů Kč, zaplatí ji Madeta. Parovod bude dlouhý 2,5 kilometru, ročně dodá Madetě 80 terajoulů (TJ) páry. Novinářům to řekli zástupci ČEZ a Madety, kteří dnes podepsali smlouvu o stavbě, která začne na přelomu roku.
Na příští rok počítá Madeta, že jí stoupnou meziročně náklady na energie o 46 milionů. Roční náklady na energie má mlékárna kolem 400 milionů, řekl dnes na dotaz ČTK generální ředitel Madety Milan Teplý.
„Teď tady vyrábíme páru a topíme v kotlích plynem. V obdobích, kdy jsme se (pro parovod) rozhodovali, byla doba, kdy nebylo jasné, jestli bude dost plynu. Trnuli jsme hrůzou, že budeme svítit svíčkami a topit dřívkem uprostřed obýváku. Dopadlo to trošku jinak, ale i v tuto dobu se nám zdálo, že vyráběná pára bude lukrativní finančně, bezpečná a ekologická, tak proč do toho nejít,“ řekl Teplý.
Madeta tak podle něj pokračuje ve snaze o ekologičtější výrobní vstupy. Zároveň posiluje svou energetickou bezpečnost a snaží se nahrazovat cenově nestabilní zdroje energií. „Momentálně si v Jindřichově Hradci vyrábíme páru v naší vlastní kotelně, kde používáme k ohřevu plyn. Ten nahradíme právě dodávkou páry z Energetického centra. Parovod začneme stavět na přelomu roku, zprovoznění této naší investice předpokládáme příští rok v srpnu,“ řekl Teplý.
Průměrná teplota páry v parovodu se bude pohybovat kolem 180 stupňů Celsia. Většina potrubí bude v podzemí. Madeta má s ČEZ dohodu, že zhruba po dvou až třech letech od dokončení parovodu ho ČEZ od mlékárny koupí.
„Spolupráce Energetického centra a Madety v Jindřichově Hradci při dodávce páry z biomasy ukazuje, že hledáním funkčních a současně udržitelných řešení jde posilovat energetickou soběstačnost a šetřit na energiích,“ uvedl ke stavbě v tiskové zprávě místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani.
Madeta vyrábí v Jindřichově Hradci hlavně mléčné dezerty jako lipánek, dále tvarohy, jogurty, zakysané smetany, sýry cottage nebo romadur. Teplý řekl, že potravinářství je nyní vystavené velkému tlaku, a z toho mlékárenství skoro největšímu. „Mléko ohříváme, hned ho zase chladíme, spotřeba (energií) je obrovská. A ani v dnešní den stále netušíme, jaká bude energetická náročnost v roce 2024,“ řekl Teplý.
Madeta měla loni tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží 7,23 miliardy korun. Meziročně stouply o 21,7 procenta. Zisk po zdanění klesl o 14 procent na 212,9 milionu. Loňský rok označila firma za velmi obtížný. Vyplývá to z výroční zprávy. Mlékárně loni klesla rentabilita tržeb téměř o 30 procent. Madeta má čtyři výrobní závody: v Plané nad Lužnicí, Českém Krumlově, Jindřichově Hradci a Pelhřimově. Zaměstnává 1500 lidí, zpracuje denně téměř milion litrů mléka.
Energetické centrum, člen skupiny ČEZ, zásobuje dvě největší sídliště ve městě – Vajgar a Hvězdárnu. Vzniklo s textilním podnikem Jitka jako jeho energetický zdroj, kryl potřeby tepla a elektřiny. Po roce 2002 se kotle rekonstruovaly, původně používaný mazut a zemní plyn nahradila biomasa. Dva kotle na biomasu dodají ze slámy, sena a řepky ročně 40.000 megawatthodin elektřiny a 100.000 GJ tepla.
Mohlo by vás zajímat:
Tento článek obsahuje několik faktických chyb 80 GJ je spotřeba jednoho menšího domku. Pravděpodobně správné číslo je 80 000GJ, ale i toto množství rozhodně není dostatečně velké, aby se zde obhájila investice ve výši 100 000 000 Kč. Obávám se, že pana Teplého někdo velice všehoschopný ošulil... Při ceně plynu cca 40 - 60 euro za MWh je tato investice nesmyslem, tedy pokud se to nezaplatí z dotace tedy z našich všech kapes...
Jasně tam pisi, ze to ČEZ odkoupi ten parovod. Otazkou je za kolik to odkoupi. Odhaduji za 120 mil. ?
Podle ČEZU:
Od příštího srpna dodá parovodní kotel K5 díky novému parovodu ročně 80 tis. GJ páry do závodu firmy Madeta....
Jinak pro ně je to asi nejlevnější řešení , pokud tu páru potřebují pro výrobu a nechtějí plyn , pak jedině vysokoteplotní tepelná čerpadla , ale toto řešení je asi levnější.
ČEZ vlastní Škodu JS výrobce jaderných reaktorů, tak proč nezadá ÚJV Řeži navrhnout+spočítat teplárenský reaktor na 180stupňů páru a do všech ČR tepláren pro CZT nabídne zdroje neemisního tepla???
To by musel ČEZ chtít prospět ČR, zatím je to celé o dividendě 145,- Kč/akcie = 45% nad nominálem,... anomálie novodobého českého kapitalismu nezná mezí, namísto si na kap. trhu zajistit kapitál=peníze k rozvoji, státu MF=ČR cpe ČEZ do nenasytného chřtánu nad-nominální dividendu!!!
Přirozeně vydělá i několik šnobrošíbrů několik set mil Kč, rozvoj se odkládá!!!
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se