Moravskoslezské teplárny dodaly opět o něco méně tepla než loni

DomůTeplárenstvíMoravskoslezské teplárny dodaly opět o něco méně tepla než loni

V letošní topné sezoně dodaly teplárny v Moravskoslezském kraji opět o něco méně tepla než před rokem. V březnu navíc dodávky tepla kromě počasí ovlivnila i pandemie nového typu koronaviru. ČTK to řekli zástupci teplárenských společností. Upozornili ale, že topná sezona ještě neskončila.

Společnost Veolia Energie ČR, která v kraji zásobuje teplem 176.000 domácností, podniky, nemocnice či školy, jim dodala od září do března 5500 terajoulů tepla. „V meziročním srovnání je to aktuálně o devět procent méně než v předchozí topné sezoně,“ řekla mluvčí firmy Jana Dronská.

Pouze v září bylo podle ní chladněji než minule, ostatní měsíce byly opět o něco teplejší než v předchozích letech.

V souvislosti s teplejším počasím, ale také uzavřením škol, hotelů, restaurací a různých provozoven kvůli koronaviru klesl objem dodávaného tepla za březen ve srovnání se stejným měsícem loňského roku o 14 procent. Dronská uvedla, že vytápění se obvykle ukončuje ve druhé polovině května.

Libor Stuchlík, předseda představenstva společnosti Opatherm, která dodává teplo a teplou vodu do Opavy nebo Dolního Benešova, uvedl, že lidé citelně ušetří. „Vyúčtování se dělá za kalendářní rok, reálně už lidé za rok 2019 pocítí nižší náročnost za listopad a prosinec. Zbytek se projeví až ve vyúčtování za rok 2020,“ řekl.

Například únor byl podle něj extrémně teplý. „Takový únor snad ještě nebyl. Letos byl únor přibližně o deset procent teplejší než únor 2019, a to ani ten nebyl zrovna nejchladnější,“ uvedl Stuchlík.

K porovnávání topných období slouží i takzvané denostupně, což jsou hodnoty vypočtené rozdílem mezi průměrnými venkovními a vnitřními teplotami a vynásobené počtem dnů. Do března zaznamenala společnost Opatherm 2760 denostupňů, ve stejném období minulé sezony to bylo 2911 denostupňů a o rok dříve 3228 denostupňů.

„Zatím máme souhrnná čísla od září 2019 do března 2020, v tomto období jsme pro vytápění bytů v Orlové a Bohumíně dodali o pět procent méně tepla než ve stejném období předchozího roku,“ uvedl mluvčí společnosti ČEZ Teplárenská Vladislav Sobol.

Vytápění by podle něj letos mohlo skončit zhruba po polovině května, v teplejších oblastech o několik dnů dříve. Sobol dodal, že ČEZ Teplárenská nyní průběžně reaguje na výrazné teplotní výkyvy v průběhu dne a noci a přizpůsobuje jim dodávku tepla v takzvaném přerušovaném provozu. „Když venkovní teplota vystoupí nad 15 stupňů Celsia, je vytápění automaticky přerušeno, a při poklesu teploty pod 14 stupňů vytápění automaticky opět najede,“ uvedl. Přitápí se tak většinou večer a ráno.