Na Vysočině mohou chudší domácnosti žádat o dotaci na kotel už jen do 31. srpna
Na Vysočině mohou domácnosti s nižšími příjmy požádat o příspěvek na výměnu starého kotle za nový už jen do konce srpna. Poslední dotační kolo je otevřené od loňského září, žádostí poslední dobou přibylo. Zatímco v prvních měsících po vyhlášení výzvy jich přicházely průměrně tři desítky měsíčně, v červenci jich žadatelé předložili víc než 100. Na konci minulého měsíce kraj evidoval 430 žádostí, peníze tím vyčerpané nebyly. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy na webu kraje.
„Celkem kraj na poslední vlnu dotací získal 103 milionů korun, ze kterých lze podpořit více než 575 žádostí,“ uvedla náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti).
Dotaci mohou dostat majitelé domů a bytů s nízkými příjmy na výměnu kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním, které mají nižší než třetí emisní třídu, v nichž je od září zakázáno topit. Příspěvek mohou žadatelé použít na nákup kotle na biomasu nebo na tepelné čerpadlo.
Dotační program na výměnu kotlů v domácnostech vyhlásilo ministerstvo životního prostředí s cílem zlepšit čistotu ovzduší v zemi. Obyvatelé Vysočiny mohli o dotaci poprvé požádat na krajském úřadě v lednu 2016. Kraj od té doby vyplatil 925 milionů korun, což domácnostem umožnilo vyměnit přes 8500 starých kotlů za ekologičtější zdroje tepla. Obyvatel s nízkými příjmy se týkala poslední dvě dotační kola. V prvním uspělo 788 uchazečů o příspěvek, kraj mezi ně rozdělil 116 milionů korun.
vst kš
Mohlo by vás zajímat:
Já bych si s výměnou kotle ještě tak půl roku až rok počkal, než se firmy rozežrané dřívějšími dotacemi vycukají nedostatkem zakázek a napálene ceny se srovnají na přijatelnou úroveň i bez dotace.
Mne vadi retroaktivita a rozdelovani spolecnosti. Zbytecny toxicky zakon, ktery nic neresi.
@jan Klimeš 22. srpen 2024, 17:56
Co přesně myslíte tou retroaktivitou a rozdělováním společnosti?
Řeší právě ty toxické hnusy, co se lidem linou z komínů.
Jen pro příklad, benzo(a)pyren je chemická látka, která se používá jako ukazatel rakovinotvorných uhlovodíků v ovzduší. Původně se v USA a západní Evropě začal používat jako specifická znečišťující látka pro koksovny. To ovšem tehdy netušili jací jsou Češi, Slováci, Poláci, ... kofři. Hnus, jaký je obvykle po větru od koksovny, si domkáři dokážou vyrobit kdekoliv na vsi. Tohle všechno je ještě "po dobrém", aby se problém co nejvíce zlepšil a zároveň, aby se voliči naprdli co nejméně. V Malopolském vojvodství v Polsku na to šli mnohem drsnějšími prostředky.
Retroaktivita... Koupim kotel, 10 let jej provozuju a najednou mne jej nekdo zakaze.
Rozdeleni spolecnosti...vsem seberu penize a nekolik lidi co prijdou jako prvni je dam... Ostatni maji smulu, protoze penize uz dosly
@jan Klimeš 23. srpen 2024, 12:53
No to "najednou" trvalo min. 4 roky.
Kotel vám nezakážou, jen v něm nesmíte topit a neničil zdraví okolních obyvatel, kteří mají zase své právo na čistší vzduch a to je daleko přednější.
---
Vy to vnímáte jako rozdělení společnosti.
Já, jako solidaritu za lepší ovzduší pro všechny.
A to i po tom, co jsem si nový kotel koupil bez dotací a přispívám cizím na modernizace tepláren nebo na rozvody CZT.
---
Mimochodem, čím topíte vy?
Vetsinu tech starych kotlu driv nebo pozdeji lide vymneni samy.
Vliv na celkove emise je nulovy.
Je to jen pokriveni trhu, zvysovani dani a neefektivita alokovani prostredku.
Nevim com topim, bydlim v panelaku.
@jan Klimeš 23. srpen 2024, 14:31
Tak je vymění dříve, většinou se jedná o již hodně staré kotle.
Váš názor, já mám jiný:-)
Aha, tak to asi nebudete na vesnici, kde je s tímto největši problém.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se