Domů
Teplárenství
Pražské teplárenské klesl vloni zisk o 28 %

Pražské teplárenské klesl vloni zisk o 28 %

Pražské teplárenské (PTAS) loni meziročně klesl čistý zisk o 28 procent na 572 milionů korun. Výnosy se snížily o 19 procent na 4,9 miliardy korun. ČTK to zjistila z výroční zprávy firmy . Společnost uvedla, že na výsledky mělo vliv loňské vyčlenění části podniku do společnosti Pražská teplárenská LPZ, jejíž výsledky se tak již do výsledků společnosti nezapočítávaly. Tržby z prodeje tepla byly podle PTAS negativně ovlivněny také nižší poptávkou v důsledku nadprůměrně teplého počasí.

V březnu letošního roku PTAS prodala společnost Pražská teplárenská LPZ francouzské firmě Veolia Energy. Veolia tím získala kotelny a výtopny na levém břehu Vltavy, s výjimkou Holešovic a Letné.

Transakci, která podle týdeníku Euro činila 1,8 miliardy korun, schválil i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Nového dodavatele tepla tak získalo zhruba 45 tisíc domácností.

Valná hromada Pražské teplárenské pak v červnu letošního roku schválila vznik nové sesterské společnosti PT Real Estate, která bude vlastnit společnosti dosud vlastněné Pražskou teplárenskou.

Se záměrem dříve nesouhlasila Praha. Akcionáři také rozhodli, že Pražská teplárenská vyplatí z loňského zisku dividendu 386 korun za jednu akcii před zdaněním, tj. o 201 korun meziročně více.

Jedna z největších teplárenských společností

Pražská teplárenská je z hlediska počtu provozovaných zařízení jednou z největších teplárenských společností v Česku. Aktivity společnosti jsou soustředěny na oblast hlavního města a přilehlých oblastí.

V Praze společnost pokrývá téměř čtvrtinu trhu s tepelnou energií a dodává teplo pro více než 224 000 domácností, administrativních budov, průmyslových podniků, školských a zdravotnických zařízení a dalších subjektů.

Hlavním akcionářem Pražské teplárenské je společnost NPTH, která patří do Energetického a průmyslového holdingu (EPH), jehož největšími akcionáři jsou podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. Podle webu PTAS vlastní 50,58 procenta akcií. Další podíl EPH ve firmě vlastní díky svému podílu ve společnosti Pražská teplárenská holding, která je druhým největším akcionářem v Pražské teplárenské, a ve kterém má majoritu Praha. Předsedou představenstva Pražské teplárenské je Křetínský.

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.