Domů
Teplárenství
ŠKO-ENERGO položila základní kámen modernizace mladoboleslavské teplárny
Základní kámen teplárny. Zdroj: ŠKO-ENERGO
Zdroj: ŠKO-ENERGO

ŠKO-ENERGO položila základní kámen modernizace mladoboleslavské teplárny

V úterý 22. října se uskutečnilo slavnostní položení a poklepání na základní kámen modernizace mladoboleslavské teplárny ŠKO-ENERGO. Modernizace umožní kompletní nahrazení uhlí dřevní štěpkou a rostlinnými fytopeletami, což povede ke snížení emisí CO2 o 290 tisíc tun ročně. Na základní kámen společně slavnostně poklepali Andreas Dick, předseda dozorčí rady ŠKO-ENERGO a člen představenstva Škoda Auto, Jaroslav Povšík, předseda Rady předsedů a Podnikové rady Odborů KOVO MB, Jiří Bouška, primátor Statutárního města Mladá Boleslav, jednatelé ŠKO-ENERGO Tomáš Kubín a Jaromír Vorel a vedoucí projektu výstavby modernizace Milan Poddaný.

„ŠKO-ENERGO jako samostatná společnost je již téměř 30 let spolehlivým partnerem pro dodávky energií pro Škoda Auto i město Mladá Boleslav a aktuálně vstupuje do nové etapy. Modernizace představuje důležitý milník v přechodu k dekarbonizaci, na kterou jsme se vydali společně s naší mateřskou společností Škoda Auto,“ uvedl Tomáš Kubín, jednatel společnosti ŠKO-ENERGO

Modernizace teplárny ŠKO-ENERGO si vyžádá celkovou investici 180 milionů eur, přičemž 87 milionů eur bude financováno z Modernizačního fondu Státního fondu životního prostředí ČR.

V průběhu let 2024 až 2027 proběhne retrofit dvou stávajících fluidních kotlů K80 a K90 a výstavba zcela nového fluidního kotle K20. V areálu také vyrostou velkokapacitní sila, kde se bude štěpka skladovat, a třídírna. Dále vzniknou zařízení pro vykládku a dopravu dřevní štěpky ke kotlům a prodloužení se dočká také železniční vlečka,dodává k průběhu modernizace vedoucí projektu Milan Poddaný.

Zdroj: ŠKO-ENERGO

Tento projekt představuje jednu z největších investic do obnovitelných zdrojů energie v České republice.

Modernizace teplárny – zajímavé informace:

  • Doba výstavby: 2024–2027
  • Celková investice: 180 milionů eur
  • Celkové výše dotace z Modernizačního fondu: 87 milionů eur
  • Roční úspora CO2: 290 tisíc tun ročně
  • Nově vzniklé objekty: vykládka biomasy, přesuvna, třídírna, velkokapacitní sila, fluidní kotel K20
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Petr Turek
24. říjen 2024, 10:37

Je to hezké, možná i trochu ekologické, ale položme si základní otázku: Téměř všechny teplárny tak chtějí učinit, kde tu štěpku vezmeme? Doufám jen, že z toho nevznikne další nesmysl, jako jsou dnes bioplynové kogenerační jednotky, kdy na orné půdě pěstujeme kukuřici a pak ji s bídnou účinností pálíme v plynovém motoru...

Obávám se, že nakonec zemní plyn bude levnější než nedostatková štěpka.

Dalibor Fišer
24. říjen 2024, 20:52

podobnou otazku jsem si pokladal, kdyz cela Evropa a USA a par statů v Asii zverejnili plany v roce 2018 ze chteji ukoncit spalovani uhli a prejit na zemni plyn. Otazka byla zda bude tolik plynu k dispozici kolik bude stat? Bylo to k myslence vytesnit uhli z nasi energetiky a teplarenstvi plynem. Vysledna cena tepla a El. energie…..? To se psal rok 2018 a jeste jsem netusil akci Ukrajina, ktera zamichala kartami.

Baton David
25. říjen 2024, 09:29

plyn by i byl, jen při jeho nákupu nesmí rozhodovat trh, to v usa neprojde a udělají vše pro to aby Evropa odebírala plyn americký

Vladimír Krteček
28. říjen 2024, 08:30

Mluvite o tom plynu - LNG, ktery je z hlediska emisi CO2 na tom hur nez zdejsi uhli?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se