Domů
Teplárenství
Strakonická teplárna je za pololetí v zisku, spaluje víc biomasy
Biomasa
Zdroj: PSNH / Creative Commons / CC BY-ND 2.0

Strakonická teplárna je za pololetí v zisku, spaluje víc biomasy

Teplárenství
18 komentářů
11. červenec 2020, 11:49
ČTK

Teplárna Strakonice má za první pololetí provozní zisk čtyři miliony korun, plán překročila o dvojnásobek. Začala nahrazovat uhlí obnovitelnými zdroji, loni poprvé víc spalovala biomasu, letos je poměr biomasy k uhlí 70 ku 30. Do nové dopravy biomasy investuje letos podnik 50 milionů korun. Město jedná o odkupu akcií s firmou Sev.en Energy. ČTK to včera na valné hromadě řekli generální ředitel teplárny Pavel Hřídel a starosta Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost).

V roce 2019 skončila teplárna ve ztrátě po zdanění 33,3 milionu Kč. Předloni byla ztráta 3,6 milionu. Ztrátu podle Hřídela zavinily rostoucí ceny emisních povolenek. Předchozí vedení firmy, které skončilo loni v zimě, plánovalo ztrátu 89,5 milionu a chtělo zároveň zvednout cenu tepla o víc než čtvrtinu. Nové vedení ji zdražilo jen o inflaci. Cena za gigajoule je 589,4 Kč. Ztrátu pokryje z nerozděleného zisku minulých let.

„Přešli jsme na spalování biomasy na 70 procent. Změnili jsme jak režim výroby, tak způsob paliva, máme nakoupené povolenky až do roku 2021. Provozní zisk za první pololetí je čtyři miliony a měli jsme být na 1,8 milionu. Zisk EBITDA (před zdaněním, odpisy a úrokovým zatížením) je 18 procent, což není vůbec špatné na to, v jakých problémech jsem vedení přejímal,“ řekl Hřídel.

Za první letošní pololetí je EBITDA 28,7 milionu.

Kotle na biomasu má podnik od roku 2014, používal je dosud málo. Postupně chce od uhlí zcela přejít na obnovitelné zdroje. Ceny za emisní povolenky na uhlí byly podle Hřídela likvidační. Ubylo povolenek, které společnost dostává zdarma, musela jich proto víc koupit. Po zapojení biomasy jsou tyto výdaje nižší: náklady na emisní povolenky za první letošní pololetí klesly z loňských 31,2 milionu na 14,3 milionu Kč.

Letos dá teplárna do investic a oprav 100 milionů Kč, z toho polovinu do nové dopravy biomasy. Nynější systém nestačí. Loni teplárna investovala 11 milionů a 33,5 milionu dala do oprav. Díky většímu spalování biomasy letos podnik ušetří v nákladech asi 45 milionů korun.

Biomasu bere teplárna od dvou dodavatelů, hlavním dodavatelem uhlí je firma Sev.en Energy. S ní město, jež je majoritní akcionář, jedná jako s největším z ostatních akcionářů o odkupu akcií. „Jsme připraveni o tom jednat,“ řekl ČTK Ondřej Peroutka ze Sev.en Energy. Té patří asi 13 procent akcií.

Tržby teplárně loni stouply o 13 procent na 316 milionů Kč. Prodala 472,5 terajoulů (TJ) tepla, meziročně o 1,6 TJ méně. Letos čeká zisk pět milionů. Dividendy druhý rok po sobě teplárna nevyplatí.

Teplárna refinancovala úvěr na modernizaci kotlů a snížila splátky, které dosud byly 30 milionů ročně. Zbývá splatit asi 100 milionů. Splatnost je rozložená na deset let. Teď bude podnik ročně splácet 11 milionů Kč, letos ale jen necelé tři miliony, využil odklad kvůli dopadům koronaviru.

Teplárna, v níž má město 77,3 procenta akcií, vytápí 7000 domácností a desítky firem. Zaměstnává 126 lidí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Energetik 007
11. červenec 2020, 12:11

A čím budou topit až nebude dřevo z kůrovcové kalamity, nové lesy nějak nejsou vidět.

St
11. červenec 2020, 13:53

Copak Vy nevíte, že biomasa je obnovitelný zdroj? Proto ty dotace....

Jinak máte samozřejmě pravdu. Pokud ta biomasa nebude v ČR, tak se prostě odněkud doveze. Viz takové Dánsko.

Ještě bych dodal dva negativní faktory spalování té biomasy. Dříve v lese po těžbě zůstávalo hodně dřevní hmoty, která se tam nechávala a přispívala tak k lepší obnově lesa. Dnes se vyplatí v lese nic nenechat, protože se to dá výhodně zpeněžit. Navíc pokud se používají piliny ve formě briket či pelet. Hádejte co se používá jako pojivo? Kdo si vsadil na kukuřici či pšenici vyhrává deset kliků či shybů dle vlastního výběru.

Netvrdím, že bychom neměli využívat všech dostupných zdrojů pro výrobu tepla a EE, právě naopak. Čím více alternativ tím lépe. Ale hlavně bychom měli naši krásnou přírodu co nejvíce chránit a ne ji ve jménu zeleného šílenství drancovat.

petr
11. červenec 2020, 16:04

Vážený pane, nemáte pravdu, nikdo vám za dřevo - odpad po těžbě nic nedá, snad vám to "zadarmo odvezou firmy pana kancléře prezidenta Zemana " a ti se pak napakují u ČEZu....

Majitelé lesů utřou hubu...

St
11. červenec 2020, 17:13

To nemění nic na faktu, že v tom lese na rozdíl od dřívějška nic nezůstává. Tak či tak les má o mnoho větší problémy se sám obnovit.

Josef
11. červenec 2020, 23:55

To není pravda právě , větve stromů i mladé stromky po probírkách se dříve nechávali v lese jako zdroj humusu, dnes se to sváží a hromady a štěpkuje se to a pálí se to za dotace v elektrárnách a teplárnách. Těžba dřeva v EU se v posledních 5 letech zdvojnásobila ale rozloha lesů je stále stejná , takové hospodaření v lesích je neudržitelné a spálením zeleného stromu nevyrobíte zelenou energii....

St
13. červenec 2020, 18:11

Pane Josefe, Vaše slova by se měla tesat do kamene. Ono to co je "ekologické" nemusí zrovna pomáhat přírodě. Kolikrát mám pocit, že jsme už zcela zapomněli moudrost našich předků a přírodu ničíme hůře než komunisti.

Karel
11. červenec 2020, 18:07

Budou topit tím, co zrovna bude k dispozici. Nejsou asi jediný kdo přešel na dřevo a to, ze idioti v EU podporují nesmyslnou biomasu, za to asi Strakonice nemůžou, nebo ano? Podstatné je, že dokázali udělat změny v provozu a že nekrachují.

St
11. červenec 2020, 20:43

V tomto ohledu máte samozřejmě pravdu. Ale je třeba říci, že podpora biomasy ze strany EU je zločin proti přírodě, který je škodí místo toho, aby ji pomáhal.

Jaroslav Studnička
11. červenec 2020, 21:37

Souhlasím s vámi.

Pokud teplárny chtějí dále provozovat, nemají jiných možností než přejít na plyn, biomasu nebo odpady.

Teplárna Strakonice má tu výhodu, že v minulosti rekonstruovala dva kotle na fluidní s možností spalování biomasy, proto je pro ně tato změna palivové základny výhodná.

Energetik 007
12. červenec 2020, 06:34

Rozpad CZT a plynofikace je jediná možnost, všechno ostatní jen dodávku tepla zdražuje a krmí peněženky politiků ve Strakonicích nebo Křetínského v Praze, Pardubicích, Hradci ....

Karel
12. červenec 2020, 08:55

Chapu nazor na Kretinskeho, ale jak tohle krmi penezenky politiku ve Strakonich tedy opravdu netusim. A rozpad CZT je presne to, co zapad chce. Nehlede na to, ze neni nic lepsiho, nez si kupovat Rusky plyn od nemcu, ze jo ?

Energetik 007
13. červenec 2020, 07:25

O tom něco ví sponzor ANO (75000,- Kč) ing. Jiří Faltýnek člen dozorčí rady Teplárny Brno.

Martin Hájek
13. červenec 2020, 00:46

Možná Vás to překvapí, ale rozpad tepláren si dnes nepřeje ani Gasnet. Je totiž daleko jednodušší plynofikovat teplárnu, než tahat rozvody plynu ke každému domu. Zvláště za situace, kdy hned poté, co skončí uhlí, začne tuhý boj proti zemnímu plynu a mohou to být utopené investice. Samozřejmě životnost plynového kolte je 20 let, životnost rozvodů plynu je daleko delší.

Energetik 007
13. červenec 2020, 05:32

V Praze rozvody ZP jsou, stačí obnova blokových kotelen, rozhodně je to lepší než kotel na ZP na Mělníku a pohánět stotisíce tun vody na 80km.

Karel
13. červenec 2020, 08:50

007 - a jakou ma Faltynek souvislost se ST politikou ? Tohle prece neni zadny relevantni argument.

Energetik 007
13. červenec 2020, 09:17

Není žádný důvod si nemyslet že ve Strakonicích to nefunguje stejně jako v Brně, Praze....

Karel
13. červenec 2020, 10:33

007 - A to je jak? Jako ze Teplarna sponzoruje politiky? To je blbost.

Nemuzete mi to prosim vysvetlit? Rad bych to pochopil. Dekuji

CarlosEV
13. červenec 2020, 18:48

a co pěstovat na těch horších půdách RRD ? udrželi by vlhko a vodu, na pohled jsou hezčí než řepka a zvířátka by měli kde bydlet ...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se