Teplárny: Investice za poslední 3 roky přesáhly 16 mld. Kč

DomůTeplárenstvíTeplárny: Investice za poslední 3 roky přesáhly 16 mld. Kč

Investice do modernizace českých tepláren přesáhly jen za poslední tři roky 16 miliard Kč. Podle Teplárenského sdružení ČR (TSČR) dosáhnou do roku 2020 celkové investice 20 miliard Kč. Teplárny investují zejména do ekologizačních opatření, aby splnily přísnější emisní limity. Musejí se také přizpůsobovat klesající spotřebě tepla, která u standardního bytu klesla od roku 1990 o více než polovinu. 

Teplárny zásobují v České republice pomocí soustav zásobování teplem přibližně 1,6 milionu domácností, které představují bezmála 40 % obyvatel. Teplárenské sdružení ČR, jež 28. března 2016 oslaví 25 let své existence, uvedlo, že poslední roky jsou v teplárenství charakterizovány zejména investicemi do modernizace tepláren.

„Jen za poslední tři roky se do modernizace tepláren investovalo přes 16 miliard korun. Odhadujeme, že do roku 2020 dosáhnou celkové investice do modernizace 20 miliard korun. V tom nejsou zahrnuté malé teplárny do 50 MW, kde bude potřeba investovat další miliardy korun.“

Martin Hájek, výkonný ředitel Teplárenského sdružení ČR.

Kromě investic do samotných tepláren jdou investice také do tepelných sítí, kterých je v České republice provozováno téměř 7 750 km. Tyto investice spočívají zejména v náhradě parních rozvodů účinnějšími horkovodními a teplovodními sítěmi. V loňském roce bylo podle TSČR nahrazeno 20 km parních rozvodů. Celkové investiční náklady činily téměř 600 milionů Kč.

Před teplárenstvím stojí řada výzev

Podle předsedy výkonné rady TSČR Mirka Topolánka prokázalo české teplárenství životaschopnost v podmínkách volného trhu , upozornil však na řadu výzev. Kromě zpřísňujících se evropských limitů pro emise SO2, NOx a dalších znečišťujících látek se české teplárenství potýká s katastrofální situací na trhu s elektřinou a musí čelit také konkurenci na trhu s teplem. Od roku 1990 klesla podle TSČR u standardního bytu průměrná roční spotřeba tepla pro vytápění a ohřev vody z 60 na 25 GJ.

„V teplárenství patří Česká republika v rámci EU do první ligy, kterou vedou skandinávské země Švédsko, Dánsko a Finsko. Na rozdíl od těchto zemí, kde od padesátých let i přes zvyšování účinnosti spotřeba tepla kontinuálně narůstá, se však české teplárenství muselo vypořádat s výrazným propadem spotřeby tepla v devadesátých letech. Trend poklesu spotřeby trvá díky zateplování budov dodnes.“

Martin Hájek, výkonný ředitel Teplárenského sdružení ČR.

Úvodní fotografie: Elektrárny Opatovice (zdroj: www.epenergy.cz)

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...