Domů
Teplárenství
Topolánek: Modernizace tepláren si vyžádá přes 200 mld, stát procesu nepomáhá
Teplárny
Zdroj: GasNet

Topolánek: Modernizace tepláren si vyžádá přes 200 mld, stát procesu nepomáhá

Modernizace tuzemských tepláren, jejichž provozovatelé budou muset do roku 2030 nahradit staré technologie spalující uhlí novými zdroji tepla i jeho rozvody, si vyžádá investice přes 200 miliard korun. Na dnes zahájené dvoudenní konferenci Dny teplárenství a energetiky to v Olomouci řekl předseda Teplárenského sdružení Mirek Topolánek. Stát ale podle něj nákladnou transformaci teplárenství zatím odpovídajícím způsobem nepodporuje. Hrozí, že modernizace tepláren kvůli průtahům při schvalování projektů nabere skluz, uvedl bývalý premiér Topolánek.

„Stát pro jím vyžádanou a námi pochopenou transformaci teplárenství zatím neudělal v zásadě vůbec nic,“ řekl Topolánek.

Jako příklad uvedl, že kabinet dosud neschválil novelu zákona o obchodování s emisními povolenkami. Návrh reaguje na upravenou směrnici EU, která vyžaduje, aby veškeré výnosy z povolenek byly využity na ochranu klimatu. Vláda letos už dvakrát odložila projednání této novely k vůli rozporům ministerstev o dělení výnosů. Emisní povolenky nakupují elektrárny, teplárny a další průmyslové podniky, které vypouští do ovzduší skleníkové plyny, například oxid uhličitý. Letošní výnosy z povolenek budou podle odhadů přes 40 miliard korun.

Transformace tepláren je financována pomocí dotací z modernizačního fondu, do kterého plyne právě část výnosů z emisních povolenek. Teplárny by v něm podle Topolánka měly mít k dispozici 100 miliard korun, kvůli poklesu cen povolenek to však ve skutečnosti bude zřejmě až o pětinu méně. „Není to ale dar státu. Teplárny v letech 2021 až 2030 do tohoto fondu podle našich propočtů zaplatí 160 miliard korun,“ dodal Topolánek. Teplárny podle něj tedy z vlastních peněz dostanou zpět jen zhruba dvě třetiny na investiční akce, pomocí kterých přejdou od uhlí k ekologičtějším palivům.

Vrchní ředitel sekce ochrany klimatu ministerstva životního prostředí Petr Holub na konferenci uvedl, že kvůli poklesu cen povolenek se výnosy mířící do modernizačního fondu sníží z původně odhadovaných 100 miliard korun na 70 až 80 miliard. Dotace v hodnotě 70 miliard korun už jsou podle něj schváleny. Týkají se modernizačních projektů v celkové hodnotě 140 miliard. „Bude potřeba velmi cílit další výzvou, kam ty peníze zamířit, pokud se nezvýší cena povolenky nebo nebude tento program doplněn výnosy z dražeb emisních povolenek,“ řekl Holub.

Do programů modernizačního fondu bylo podle Topolánka zatím přihlášeno 55 projektů tepláren, které počítají s dotacemi 74 miliard korun. Při posledním schvalovacím kole ale byly na popud Evropské investiční banky schváleny pouze čtyři ze 17 projektů. Pokud nebudou programy zaměřené na modernizaci tepláren z formálních důvodů včas odsouhlaseny, tak je podle Topolánka ohrožen termín odklonu tepláren od uhlí do roku 2030. Dodávky nových plynových turbín totiž zaberou několik let. Podle Topolánka také vázne provozní podpora tepláren i podpora produkce tepla z obnovitelných zdrojů s vyšším výkonem.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
josef zak
23. duben 2024, 20:08

Pan topolanek jiste chtel rict, ze ty penize za povolenky plati odberatele tepla.

Jirka Líska
24. duben 2024, 08:12

@josef zak 23. duben 2024, 20:08

Také mě to hned napadlo:-)

Pravoslav Motyčka
23. duben 2024, 20:19

tepelná čerpadla se podporují částkou 8000 kč /kW , takže za 80 mld korun by šlo podpořit cca TČ o tepelném výkonu 10GW. Když vezmu ztráty bytu 3kW tak to máme 3,3 mil bytů to je mnohem více než vytápí celé teplárenství . Říkám to pořád , tam kde není nějaké odpadní teplo, je třeba teplárny zrušit a miliony lidí by se měli lépe.

Martin Hájek
24. duben 2024, 10:38

To je bezva nápad, pane Motyčko, ale má dvě chyby: a) Do těch tepelných čerpadel budete potřebovat elektřinu, pokud ji nevyrobíte v teplárnách, tak ji budete vyrábět v kondenzačních elektrárnách s podstatně nižší účinností b) těch 10 GW nové spotřeby nepřipojíte do sítě ani náhodou, ani za 10 let ani za 15 a posílení těch elektrických sítí bude stát obrovské peníze. Takže jako obvykle porovnáváte spotřebič s komplexním energetickým řešením, což je příslovečné porovnávání jablek z hruškami.

JVr
24. duben 2024, 07:56

No teplárny mohou používat TČ, ale musí mít co čerpat - nějaký zdroj s tepeným potenciálem. A myslím, že nemohou použít vzduch jako rodinné domy. Potřebují tedy buď odpadní vody, vrty, teoreticky (možná) přehradu/jezero, průmyslovou výrobu kde vzniká dost tepla.

Jak to tak čtu, tak modernizace tepláren se skládá ze změny z uhlí na plyn, to se pak nedivme, že jim to neschválili, vždyť to je z bláta do louže.

Martin Hájek
24. duben 2024, 10:43

Teplárny samozřejmě mohou použít i vzduch, ale není to moc efektivní, stejně jako to není moc efektivní v těch bytových domech. Na rozdíl od bytových domů mají ale teplárny i další možnosti, třeba odpadní teplo z čistíren odpadních vod, z datových center, geotermální energii, teplo z řek atd. Modernizace teplárenství není zdaleka jen náhrada uhlí za plyn, je tam využití odpadů, využití tepla z jaderných elektráren, biomasy, tepelných čerpadel atd. Ale bez plynové kogenerace se ČR neobejde, protože někde potřebujeme vyrobit alespoň nějakou elektřinu, která se nám bude velmi hodit, až se zavřou uhelné elektrárny.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se