Domů
Teplárenství
Pražská teplárenská: Prodej kotelen a výtopen Veolii posoudí ÚOHS
Pražská teplárenská

Pražská teplárenská: Prodej kotelen a výtopen Veolii posoudí ÚOHS

Teplárenství
1 komentář
25. duben 2016, 09:50
ČTK

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal posuzovat prodej kotelen a výtopen na levém břehu řeky Vltavy, které dosud vlastnila Pražská teplárenská. Jejich novým vlastníkem se má stát francouzská Veolia. Vyplývá to z oznámení na webu úřadu.

ÚOHS bude posuzovat oblast výroby a dodávek tepla a elektrické energie. Zabývat se bude také velkoobchodem v této oblasti a obchodováním s emisními povolenkami. Rozhodnout by měl v druhé polovině května. Návrh na povolení fúze na ÚOHS podala společnost Veolia Energie ČR, která má převzít kontrolu nad společností Pražská teplárenská LPZ.

Pražská teplárenská zdůvodňovala prodej této své dceřiné firmy zastaralostí kotelen a rozvodných soustav, a tedy nutností velkých investic. Společnost bude nadále dodávat teplo odběratelům na pravém břehu Vltavy, který je centrální sítí zásobován především z elektrárny z Mělníka.

Levobřežní zdroje tvořené ostrovními provozy tvoří zhruba 15 procent celkového objemu tepla dodaného Pražskou teplárenskou. Absence možnosti jejich propojení s pravobřežní pražskou teplárenskou soustavou, odlišný způsob jejich provozování i rozdílné strategické priority do budoucna způsobují, že mezi těmito dvěma systémy v podstatě neexistují žádné synergie,“ řekl v březnu týdeníku Euro generální ředitel Pražské teplárenské Ladislav Moravec.

Ve Veolii drží desetiprocentní podíl firma z EPH

Ve Veolia Energy drží desetiprocentní podíl firma z Energetického a průmyslového holdingu (EPH), který je majoritním vlastníkem Pražské teplárenské. Největšími akcionáři EPH jsou podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, kteří společně drží dvě třetiny akcií.

O prodeji levobřežních kotelen se mluví už dva roky. Kromě Veolie podala loni nabídku Pražská plynárenská, kterou stoprocentně vlastní Praha. Podle zdrojů Eura byla ochotna zaplatit 1,69 miliardy korun. Veolia ovšem nabídla 1,9 miliardy, což bylo o stamiliony víc, než se ještě před rokem spekulovalo, uvedl týdeník.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Roman Kubišta
26. duben 2016, 10:02

Myslím si, že budoucnost ukáže obrovskou historickou chybu municipalit prodávat jakékoliv sítě.

Tady už bylo pozdě - většinový EPH prodával menšinovému EPH. Pražská plynárenská měla přihodit, vrátit to do rukou města, najít nový způsob financování, zapojit spotřebitele, zkrátka začít stavět MOSTy.

Proč to nemohlo být takto :

"Levobřežní zdroje tvořené ostrovními provozy tvoří zhruba 15 procent celkového objemu tepla dodaného Pražskou teplárenskou. Zastaralost kotelen a rozvodných soustav a současný technický pokrok nám dává obrovskou příležitost realizovat nový model teplárenství v praxi, do hry vtáhneme odběratele, i spolu s nimi zajistíme financování, naplno využijeme OZE a akumulaci. Strategickou prioritu do budoucna vidím ve sdílení zdrojů. Nový MOST nám může přinést mnoho synergií “ mohl říct generální ředitel Pražské teplárenské Ladislav Moravec.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se