Domů
Teplárenství
V rámci kotlíkových dotaci vyměnilo kotel již více než 22 tisíc českých domácností

V rámci kotlíkových dotaci vyměnilo kotel již více než 22 tisíc českých domácností

O dotaci na výměnu kotle za novější a ekologičtější úspěšně požádalo více než 29.000 domácností, skutečně vyměněné zařízení je v 22.000 z nich. Dalších 11.500 žádostí přišlo na krajské úřady při druhé vlně dotací, která začala letos v říjnu. Uvedlo to ministerstvo životního prostředí v dnešní tiskové zprávě. Ministerstvo chce, aby dotace do pěti let podpořily výměnu 100.000 kotlů.

Podle mluvčí ministerstva Petry Roubíčkové do domácností zamířilo již více než 2,5 miliardy korun. Zaplatily výměnu 22.087 kotlů. Dalších více než 7000 žádostí z první vlny za zhruba 800 milionů korun je schválených.

Nové žádosti o výměnu kotlů shromažďují nyní krajské úřady. Druhá vlna dotací začala letos na podzim, čtyři kraje již žádosti přijímají, ostatní s tím začnou v následujících týdnech.

V druhé vlně je na výměny kotlů určeno 3,4 miliardy korun, zatím čtyři kraje evidují 11.500 žádostí. Ministr Richard Brabec doufá, že se v druhé vlně podaří vyměnit 35.000 kotlů.

V plánu je ještě třetí vlna dotací, při níž chce ministerstvo rozdělit další zhruba tři miliardy korun. Celkem tak z Evropské unie půjde na výměnu kotlů v českých domácnostech devět miliard korun.

„Jen po první vlně bude podle odhadů odborníků naše ovzduší výrazně čistší o 1600 tun zdraví škodlivých tuhých znečišťujících látek, více než 0,7 tun rakovinotvorného benzo[a]pyrenu a i o emise skleníkových plynů – u CO2 to bude o více než 168.750 tun,“ uvedl Brabec.

Ilustrační foto

Domácnosti mohou získat z dotace až 80 procent peněz potřebných na výměnu kotle. Výše příspěvku se liší podle zvoleného typu nového zařízení, u kotle na biomasu je to až 127.500 korun.

Podpora směřuje zejména do oblastí s nejhorším ovzduším, což je Moravskoslezský a Středočeský kraj. V současné druhé vlně se v Moravskoslezském kraji rozdělí více než 891 milionů korun, ve Středočeském přes 517 milionů.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.