Domů
Teplárenství
Moravskoslezské teplárny dodaly opět o něco méně tepla než loni

Moravskoslezské teplárny dodaly opět o něco méně tepla než loni

V letošní topné sezoně dodaly teplárny v Moravskoslezském kraji opět o něco méně tepla než před rokem. V březnu navíc dodávky tepla kromě počasí ovlivnila i pandemie nového typu koronaviru. ČTK to řekli zástupci teplárenských společností. Upozornili ale, že topná sezona ještě neskončila.

Společnost Veolia Energie ČR, která v kraji zásobuje teplem 176.000 domácností, podniky, nemocnice či školy, jim dodala od září do března 5500 terajoulů tepla. „V meziročním srovnání je to aktuálně o devět procent méně než v předchozí topné sezoně,“ řekla mluvčí firmy Jana Dronská.

Pouze v září bylo podle ní chladněji než minule, ostatní měsíce byly opět o něco teplejší než v předchozích letech.

V souvislosti s teplejším počasím, ale také uzavřením škol, hotelů, restaurací a různých provozoven kvůli koronaviru klesl objem dodávaného tepla za březen ve srovnání se stejným měsícem loňského roku o 14 procent. Dronská uvedla, že vytápění se obvykle ukončuje ve druhé polovině května.

Libor Stuchlík, předseda představenstva společnosti Opatherm, která dodává teplo a teplou vodu do Opavy nebo Dolního Benešova, uvedl, že lidé citelně ušetří. „Vyúčtování se dělá za kalendářní rok, reálně už lidé za rok 2019 pocítí nižší náročnost za listopad a prosinec. Zbytek se projeví až ve vyúčtování za rok 2020,“ řekl.

Například únor byl podle něj extrémně teplý. „Takový únor snad ještě nebyl. Letos byl únor přibližně o deset procent teplejší než únor 2019, a to ani ten nebyl zrovna nejchladnější,“ uvedl Stuchlík.

K porovnávání topných období slouží i takzvané denostupně, což jsou hodnoty vypočtené rozdílem mezi průměrnými venkovními a vnitřními teplotami a vynásobené počtem dnů. Do března zaznamenala společnost Opatherm 2760 denostupňů, ve stejném období minulé sezony to bylo 2911 denostupňů a o rok dříve 3228 denostupňů.

„Zatím máme souhrnná čísla od září 2019 do března 2020, v tomto období jsme pro vytápění bytů v Orlové a Bohumíně dodali o pět procent méně tepla než ve stejném období předchozího roku,“ uvedl mluvčí společnosti ČEZ Teplárenská Vladislav Sobol.

Vytápění by podle něj letos mohlo skončit zhruba po polovině května, v teplejších oblastech o několik dnů dříve. Sobol dodal, že ČEZ Teplárenská nyní průběžně reaguje na výrazné teplotní výkyvy v průběhu dne a noci a přizpůsobuje jim dodávku tepla v takzvaném přerušovaném provozu. „Když venkovní teplota vystoupí nad 15 stupňů Celsia, je vytápění automaticky přerušeno, a při poklesu teploty pod 14 stupňů vytápění automaticky opět najede,“ uvedl. Přitápí se tak většinou večer a ráno.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.