
Cena povolenky v systému EU ETS 2 se pro rok 2027 blíží 80 EUR
Cena emisní povolenky v systému EU ETS 2, jenž se má vztahovat také na sektor budov a dopravy, se pro kontrakt DEC27 blíží 80 EUR/t CO₂. Pro rok 2028 a produkt DEC28 je již dokonce nad zmíněnou hranicí. Cena povolenky je dokonce vyšší než u prvního systému EU ETS. ČR se nyní snaží prosadit změny v systému EU ETS2, jež by zmírnily dopady na koncové spotřebitele.
Zavedení EU ETS 2 bylo odsouhlaseno v prosinci 2022 za českého předsednictví v Radě EU a bylo českými představiteli v té době považováno za obrovský úspěch českého předsednictví.
"Od počátku jsme chtěli vyváženou dohodu o změnách systému obchodování s emisními povolenkami a Sociálním klimatickém fondu dotáhnout ještě za našeho předsednictví. To, že se to podařilo, je obrovský úspěch. Umožní nám to splnit klimatické cíle v hlavních hospodářských odvětvích a zároveň zajistit, aby byli při přechodu na novou klimatickou politiku účinně podporovány nejzranitelnější domácnosti a malé podniky," řekl k dosažení dohody v prosinci 2022 tehdejší ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Obrat postoje ČR
Zásadní obrat v postoji k druhému systému přišel v loňském roce, kdy se začala blížit nutnost jeho ukotvení do národní legislativy a testovací fáze systému. V letošním roce již probíhá monitorovací fáze, v rámci které dotčené subjekty reportují své emise CO₂.
ČR nyní odeslala požadavky Evropské komisi na změnu obchodování v EU ETS2, jak informuje Ministerstvo životního prostředí (MŽP). Tuto změnu má podporovat 18 členských států EU. Požadavky mají zajistit stabilní cenu povolenky a zabránit negativním dopadům na domácnosti a podniky.
Hlavními, na však jedinými, požadavky jsou: predikovatelnost ceny povolenky a zavedení nástroje na stabilizaci trhu (MSR).
Predikovatelnost emisní povolenky je nesmírně obtížná s ohledem na to, jak je systém nastaven. Lze se podívat na stávající systém EU ETS a zkušenosti z něj. Na trh mají přístup i subjekty, jenž nemají povinnost emisní povolenky uplatňovat, systém je tak zatížen spekulativním obchodováním, které ovlivňuje cenu povolenek.
Vyšší cena emisní povolenky hraje ve prospěch dekarbonizace, což je hlavní cíl EU. Ekonomicky to však zatíží spotřebitele.
Dalším požadavkem je zavedení spouštěcího mechanismu rezervy tržní stability (MSR), aby se omezily cenové výkyvy a „cena zůstala na prahu 45 EUR“. Požadavek zní jednoduše, ale legislativně jej bude nesmírně obtížné navrhnout. Jak by fungoval? Měnil by se v jednotlivých letech? V tomto případě jde o detaily – ty pak formují výslednou cenu.
Dopad na spotřebitele
Negativnímu ekonomickému dopadu na domácnosti či podniky se však v případě zavedení systému EU ETS2 nebo jiné podobě uhlíkové daně z podstaty věci vyhnout nejde. Zvláště pak s ohledem na stávající zdrojovou základnu. Více např. o teplárenství zde.
Fakta o klimatu pak zpracovala dopad ceny povolenky na cenu fosilních paliv – více zde. Výpočet ale bohužel končí u 70EUR/t CO₂.
Mohlo by vás zajímat:
cituji: "To, že se to /EU ETS2/ podařilo, je obrovský úspěch". Ano, pro tu bohatší větší polovinu EU, s průměrem platů na 2-4 násobku těch chudších, později přistoupivších zemí do EU, je to "úspěch".
A taky pro řadu aktivistů a politiků v ČR.
Pro ty ostatní je to ale pohroma, která se dotkne života všech.
Místo technického pokroku, který pozvolna, nižší cenou a vyšší kvalitou, tak jak si to jednotlivé státy (třeba státy v USA či v EU či jinde ve světě) mohou dovolit, vytlačuje ty špinavé zdroje,
v EU máme zákazy, příkazy a uhlíkové odpustky.
Tragedie, ztráta víry ve vědecký a technický pokrok, místo toho manipulace a nedemokratické manýry.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se