Domů
Teplárenství
Strakonická teplárna vytěsní drobné akcionáře, pak by mohl přijít investor
rozvody tepla

Strakonická teplárna vytěsní drobné akcionáře, pak by mohl přijít investor

Teplárenství
5 komentářů
5. březen 2023, 09:16
ČTK

Strakonická teplárna chce letos vytěsnit drobné akcionáře, kteří drží deset procent akcií. Město na to vyčlenilo 15 milionů korun a získá tak 100 procent akcií. Teplárna již vybrala firmu, která akcie ohodnotí, je to skupina ČSOB. V budoucnu by mohl do teplárny vstoupit investor, který by měl třeba třicetiprocentní podíl a většinu v představenstvu. ČTK to řekli místostarosta Rudolf Oberfalcer (Strakonická Veřejnost) a předseda představenstva teplárny Pavel Bulant. O provozování strakonické teplárny má podle informací ČTK zájem Plzeňská teplárenská.

„Je vybraná firma, která bude posuzovat hodnotu akcií. Chci udělat všechno pro to, aby se to (vytěsnění) podařilo na letošní valné hromadě. Její součástí by měly být kroky, které je nutné podle zákona udělat k výkupu akcií od drobných akcionářů,“ řekl Bulant.

Do loňského jara držela radnice 77,3 procenta akcií. V létě koupila za 15 milionů podíl firmy Teplárna Kladno ze skupiny Sev.en Energy, jež měla 13,4 procenta akcií. V podniku vlastní nyní město 90 procent akcií, vytěsnit potřebuje desítky drobných akcionářů.

„Vlastnická struktura, kdy je hlavní akcionář, který měl donedávna 77 procent akcií, a zbytek měli akcionáři různé velikosti, má nevýhodu v řízení. Našim cílem je vytěsnit malé akcionáře – samozřejmě zákonným způsobem a objektivní cenou. Pak je otázka do budoucna, jestli to nechat tak, že město bude mít 100 procent a bude firmu řídit prostřednictvím rady, anebo se zamyslet a nechat vstoupit nějakého investora. Ne že tam budou nějací jednotlivci, ale umožnit vstup strategického partnera, který bude mít 30, 35 procent a vliv. Přinese peníze na modernizaci a know-how řízení,“ řekl Oberfalcer.

Jako příklad zmínil model v plzeňské teplárně. Tam je hlavním akcionářem město Plzeň, ale skupina Energetický a průmyslový holding (EPH) miliardáře Daniela Křetínského drží 35 procent akcií a má podle Oberfalcera většinu v představenstvu. „To je úplně jiná kategorie spoluvlastnictví než doteď, že někdo vlastnil deset procent, někdo 0,1 procenta, ale přínos pro teplárnu to nemělo a všechno to bylo na většinovém vlastníkovi. Prostě přizvat někoho, kdo má v oboru sílu, znalosti i finance,“ řekl místostarosta. O vstupu investora by museli rozhodnout zastupitelé. Hnutí Strakonická Veřejnost má v 21členném zastupitelstvu 14 mandátů.

Strakonická teplárna vytápí asi 7000 domácností a desítky firem. V roce 2021 měla tržby z prodeje výrobků a služeb 317,9 milionu korun a zisk po zdanění 10,7 milionu. Předloni prodala 423,9 terajoulu (TJ) tepla. Vyplývá to z výroční zprávy. V posledních letech firma nahrazuje uhlí obnovitelnými zdroji. Spaluje víc biomasy. Od ledna zvýšila ceny za teplo meziročně o 55 procent. Za gigajoule (GJ) platí lidé 895,36 Kč bez DPH. Příčinou je zdražení komodit i služeb. Loni spálila teplárna 62.000 tun biomasy a 35 vlakových souprav uhlí.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Dalibor Fišer
6. březen 2023, 05:15

Vytěsnění akcionaru je z podstaty krádež majetku legalizovana státem. Základní listina práv s svobod jasné říká, ze Nikdo nemůže být zbaven majetku s výjimkou veřejného zájmu. Tady chtějí jedněmu soukromníkovi ukrást a druhému prodat. ?. Základní listina je jen bezvýznamný car papíru

sabi
6. březen 2023, 14:29

A co vytěsňování (drobných) akcionářů na (pražské) burze? O2, Unipetrol, AAA,...

Ondřej
6. březen 2023, 07:45

O Křetínském se ve Strakonicích mluví dlouho. Zda to bude dobré nebo ne, to se uvidí. Jen se podívejte na Plzeň, kde slibovali udržitelnou cenu a najednou přišel návrh na zdražení o 60%. Pak to město nějak uhádalo - ale podle mne to bylo na úkor jiných ústupků v jiné oblasti podnikání (odpady a pod.). Todle Křéťa umí.

Jan Stehlik
6. březen 2023, 10:14

Vytápění města teplárnou je v principu monopol . Pokuď se udělá přes soukromníka , tak ještě je to horší (má nárok na zisk) . V principu tyto společnosti by měly být městské (pod regulací) a měly by být v nějakém sdružení . Větší celky si mohou lépe sehnat zdroje.

Jan Veselý
6. březen 2023, 12:40

Nebo oddělit výrobu tepla od distribuce. A maximálně otevřít trh konkurenci v dodávkách.

Ale spíše to i ve Strakonicích dovedou do "spirály smrti".

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se