Domů
Trh s elektřinou
PRE zvýší části domácností cenu elektřiny o necelých pět procent

PRE zvýší části domácností cenu elektřiny o necelých pět procent

Pražská energetika (PRE) zvýší od poloviny května asi čtvrtině domácností, kterým dodává elektřinu, její cenu. Cena proudu v průměru stoupne o necelých pět procent včetně distribuce a daně. Tři čtvrtiny lidí, kterých se zdražení bude týkat, si připlatí do 50 korun za měsíc. ČTK to dnes řekl mluvčí PRE Petr Holubec. Důvodem podle něj je pokračující růst velkoobchodních cen na trhu. Klientů, kteří mají ceny zafixované, se změna netýká.

„Týká se jen některých vybraných produktů, které byly nastaveny na loňské úrovni velmi nízko. A právě u nich už nás vliv nákupní ceny – té ceny, která je na trhu na burze, nutí k této úpravě,“ uvedl dnes Holubec.

Na Pražské energetické burze činí v současné době cena elektřiny pro rok 2020 kolem 53 eur (asi 1360 Kč) za megawatthodinu (MWh), meziroční nárůst je o více než 40 procent.

Kvůli růstu velkoobchodních cen už v posledních měsících přistoupili ke zvýšení cen pro zákazníky prakticky všichni dodavatelé, někteří i opakovaně.

„Musím podotknout, že v ruku v ruce s dnešním oznámením jdou naše akční nabídky. Lidé mohou zvolit výhodné tarify jak na elektřinu, tak na plyn a navýšení vykompenzovat,“ dodal Holubec.

Skupině PRE, která je třetím největším dodavatelem elektřiny v Česku, stoupl předloni meziročně zisk po zdanění o 7,6 procenta na téměř tři miliardy korun.

Celkové výnosy vzrostly o 2,3 procenta na 19,4 miliardy korun. PRE dodává elektřinu necelým 500.000 domácností a zaměstnává asi 1400 lidí. Mezi její základní aktivity patří prodej, obchodování a distribuce elektřiny.

Plných 58 procent společnosti vlastní Pražská energetika Holding, jehož majoritním vlastníkem je město Praha. Dalším významným akcionářem je německá EnBW Energie Baden-Württemberg, která vlastní 41,4 procenta.

Mezi dceřiné společnosti skupiny patří kromě firmy PREměření, která se zaměřuje na poskytování služeb v oblasti měření, například také společnost PRE Distribuce, která je držitelem licence na distribuci elektřiny na území Prahy a Roztok.

Další dceřinou společností je firma eYello CZ, jenž pod značkou Yello Energy působí jako alternativní dodavatel elektřiny a plynu, nebo společnost Kormak, která zajišťuje inženýrské, projekční a stavební práce v distribučních sítích. Skupina PRE provozuje i mobilního operátora PREmobil.

Komentáře

(1)

Milan

24. duben 2019, 10:50

PRE ... stoupl předloni meziročně zisk po zdanění o 7,6 procenta.... Aha, tak to si to určitě u zákazníků obhájí...

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.