Domů
Uhlí
Bakala neuspěl u Ústavního soudu. Miliardový spor může řešit česká justice

Bakala neuspěl u Ústavního soudu. Miliardový spor může řešit česká justice

Uhlí
Bez komentáře
9. červen 2020, 16:40
ČTK

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost podnikatele Zdeňka Bakaly. Souvisela s žalobou o 24,5 miliardy korun, kterou u Krajského soudu v Ostravě podala v roce 2016 těžební společnost OKD (nyní Správa pohledávek OKD) na firmu New World Resources NV (NWR) a Bakalu samotného. Podnikatel uplatnil námitku, že české soudy nemají pravomoc o nárocích rozhodovat, protože má bydliště ve Švýcarsku.

Krajský soud v Ostravě rozhodl, že česká justice je mezinárodně příslušná spor řešit. Bakala neuspěl ani u Vrchního soudu v Olomouci, ani u Nejvyššího soudu. Marně žádal Nejvyšší soud také o to, aby se obrátil s takzvanými předběžnými otázkami na Soudní dvůd EU.

V minulosti už Bakala jednu ústavní stížnost ze stejných důvodů podal. Tehdy ji soud označil za předčasnou, bylo nutné nejprve vyčerpat všechny ostatní prostředky obrany. Nyní ÚS stížnost odmítl jako zjevně neopodstatněnou, usnesení zpřístupnil ve své databázi. Nezjistil žádný zásah do základních práv a svobod podnikatele.

Ilustrační foto

Bakala v minulosti se svými společníky prostřednictvím NWR ovládal OKD. Žaloba o 24,5 miliardy poukazuje na rozdělování zisku a ostatních kapitálových fondů OKD za účetní období 2006 až 2011. U Krajského soudu v Ostravě zůstává žaloba podle databáze InfoSoud nevyřízená.

Společnost OKD se dostala do potíží kvůli klesajícím cenám uhlí i předluženosti. Insolvenční návrh na sebe v roce 2016 podala sama firma. Doly a provozní majetek firmy byly vloženy do nově založené společnosti, v níž 100 procent akcií získal státní podnik Prisko. Tato společnost se později přejmenovala na OKD.

V původní OKD, která se dnes jmenuje Správa pohledávek OKD, zůstaly jen pohledávky za bývalými majiteli.

Potřebujete být v obraze ohledně uhelné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti uhelné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Na šachty OKD se vracejí horníci. Doly prodlužují těžbu černého uhlí a doplňují stavy
4. říjen 2022, 22:47
Konec zelených snů. Bez plynu a uhlí se do začátku 30. let neobejdeme
1. říjen 2022, 10:10
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se