Bloomberg: Trh ukončí německé uhlí dříve než uhelná komise

DomůUhlíBloomberg: Trh ukončí německé uhlí dříve než uhelná komise

Server Bloomberg přišel se zprávou, že Německo by mohlo odstavit své uhelné zdroje mnohem dříve, než je naplánovaný rok 2038. Uhelné zdroje by mohly být vytlačeny z energetického mixu fotovoltaickými a větrnými zdroji.

V minulém týdnu byl představen plán na odstavení uhelných zdrojů v Německu a kompenzace pro jednotlivé regiony a provozovatele. Ekonomové a analytici nicméně očekávají, že růst výroby v obnovitelných zdrojích (OZE) a zvyšující se cena emisních povolenek urychlí pravděpodobně německý odklon od uhlí.

Zejména větrné a solární zdroje se spolu s ostatními obnovitelnými zdroji staly důležitými zdroji německé výroby elektřiny a jejich podíl na výrobě se má v následujících letech zvyšovat na úkor jaderných a uhelných zdrojů. Podle predikcí německé vlády by v roce 2038 měl energetický mix Německa obsahovat 80% podíl OZE oproti dnešním zhruba 40 %.

Pokud bude nadále stoupat cena emisních povolenek, tak se zhorší ekonomika provozu uhelných zdrojů natolik, že se je nevyplatí provozovat.

“Politická zpráva dohody (z minulého týdne) je taková, že vláda je ochotná zaplatit za vyřazení uhlí z energetického mixu,”  uvedl Goetz Reichert, expert na energetiku z centra pro evropskou politiku ve Freiburku.

Podle Reicherta nicméně už nyní trh ukazuje, že uhelné zdroje budou v merit orderu vytlačeny levnějšími obnovitelnými zdroji. Predikce Bloombergu vychází z příkladu USA, kde navzdory podpoře prezidenta Trumpa fosilním palivům začínají OZE spolu s plynovými elektrárnami tradiční uhelné zdroje z trhu vytláčet.

Podobný průběh se očekává v Německu, kde trh naznačuje, že bude reagovat rychleji než zákonodárci a již loni došlo k poklesu spotřeby uhlí v energetice.

Otázkou nyní zůstává, zda se předpovědi vyplní s ohledem na plánový brzký odklon našeho západního souseda od jádra, které se jen loni podílelo 14 % na výrobním mixu elektřiny, což z něj tvoří třetí největší zdroj a v absolutních číslech se jedná o vyrobených 71 TWh za rok 2019.

Primárně tedy musí Německo nahradit tento výpadek a poté do budoucna uhelné zdroje, a to nejpozději do roku 2038. V tomto se zásadně liší od situace USA a bude zajímavé sledovat, jak se touto situací německý, a s ním i evropský energetický trh vyrovná.