Domů
Uhlí
Německá vláda schválila návrh zákona pro útlum uhelné energetiky
Uhelná elektrárna

Německá vláda schválila návrh zákona pro útlum uhelné energetiky

Uhlí
4 komentáře
29. leden 2020, 20:21
ČTK

Berlín 29. ledna (zpravodaj ČTK) – Německá vláda dnes schválila návrh zákona, který stanoví harmonogram útlumu uhelné energetiky. S útlumem se začne letos, zcela využívat energii z uhlí spolková republika přestane nejpozději v roce 2038. Návrh zákona ještě musí projít parlamentem, což by ale neměl být problém. Stát se tak má v polovině roku.

Návrh stanoví přesné termíny, kdy se odpojí bloky jednotlivých hnědouhelných elektráren a kdy se ukončí těžba ve zbývajících hnědouhelných dolech. Německo je dnes největším světovým producentem hnědého uhlí, které se na výrobě elektřiny v zemi podílí zhruba 23 procenty.

Za předčasné uzavírání hnědouhelných elektráren a dolů dostanou firmy odškodnění v celkové výši 4,35 miliardy eur (110 miliard Kč). Část z těchto prostředků obdrží i společnosti Mibrag, kterou vlastní Energetický a průmyslový holding (EPH) českého podnikatele Daniela Křetínského, a Leag, kterou vlastní EPH a PPF Investments.

S dalšími 40 miliardami eur (přes bilion Kč), jejichž rozdělení se věnuje separátní zákon, se počítá na podporu spolkových zemí Braniborska, Saska, Saska-Anhaltska a Severního Porýní-Vestfálska, na které útlum těžby nejvíce dopadne.

Nová moderní černouhelná elektrárna Moorburg, která v Hamburku nahradila jaderný zdroj (zdroj Wikimedie, Ajepbah).
Ilustrační foto

Zatímco ministr hospodářství Peter Altmaier (CDU) plán považuje za průlom v oblasti ochrany klimatu, organizace na ochranu životního prostředí mají ústup od uhlí za příliš pomalý. Německo by podle nich s uhlím mělo skončit už v roce 2030. Dnes schválený návrh počítá s tím, že se tak v případě příznivého vývoje nemusí stát až v roce 2038, ale už o tři roky dříve.

Úbytek energie z uhlí a jádra, s nímž Německo skončí už v roce 2022, chce v příštích letech země nahradit především zvýšením množství energie z obnovitelných zdrojů. Její podíl na energetickém mixu loni činil 42,6 procenta a do roku 2030 má stoupnout na 65 procent.

Emise skleníkových plynů mají v roce 2030 být o 55 procent nižší než v roce 1990. Do konce loňského roku klesly o 35 procent.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Josef Novák
29. leden 2020, 23:29

Rovněž považuji plán za naprosto nedostatečný. Opominuta byla příležitost naplánovat omezení emisí skleníkových plynů redukcí počtu obyvatel. Praxe našim západním sousedům neschází a teď už mají i ideologické vyfutrování.

Jan Veselý
30. leden 2020, 08:15

Měl byste v tomto směru jít osobním příkladem. Němci se už rozhodli to zkoušet pomocí technických inovací podpořených národní hospodářskou politikou a legislativou.

energetik II
30. leden 2020, 11:18

Ono stejně obyvatel v takových zemích jako Francie, Británie, Německo přibývá jen díky vysoké porodnosti a přistěhovalectví těch barevných. My bílí už vymíráme. Nyní se jen rozhoduje, kdo si zachová počet bílých obyvatel nad 50 % nejdéle, zda to budou USA /zatím je odhad 2050/ ,Evropa či Austrálie. Do USA se hrnou Mexičani, do Evropy Afričané a Arabové a do Austrálie Asiati. My bílí končíme. Jsme líní a příliš rozmazlení bohatstvím. My V ČR jsme na tom ale dobře ! Jako Češi sice také stárneme a vymíráme ,ale dokážeme "vysávat lidi" z okolních slovanských národů = Ukrajina, Rusko, Polsko, Slovensko, Bulharsko , ... což považuji za nejlepší možné řešení, když už se my Češi nerozmnožujeme. Raději Rus a Ukrajinec , než někdo z Botswany, Ugandy nebo Afganistánu. Takže "palec nahoru" pro ČR ! Máme přírůstek každý rok , navíc složený většinou z našich "slovanských kamarádů". O Vietnamcích se nebavím, to jsou známí pracovní dříči zvyklí dělat 10 -12 hodin denně , nekonfliktní osoby, jejichž děti mají ve školách vyšší IQ, jak náš český průměr. V příští generaci nám budou dělat ředitele, televizní komentátory, ministry a možná i premiéra.

Štěpán Diviš
3. únor 2020, 13:08

Čmeláci vy jste snad šílení...

https://www.youtube.com/watch?v=CWbQsDLNjFk

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se