Domů
Teplárenství
Centrum pro výzkum geotermální energie v Litoměřicích bude otevřeno na jaře
Princip technologie využívající geotermální energii k ukládání energie i CO2

Centrum pro výzkum geotermální energie v Litoměřicích bude otevřeno na jaře

Teplárenství
8 komentářů
18. září 2018, 14:49
ČTK

Na jaře se vědci nastěhují do nového centra pro výzkum geotermální energie. Staví se na místě bývalých kasáren v Litoměřicích, hotová je hrubá stavba. Vznikne zázemí pro výzkumníky, kteří budou realizovat experimenty s geotermální energií. Cílem je zjistit možnosti využití energie z nitra Země pro vytápění či výrobu elektrické energie.

Litoměřice nabídly pro výstavbu centra prostor po bývalých kasárnách. Budovu tvoří rekonstruované garáže, které budou sloužit jako sklady, a moderní dostavba.

„Postavena je konstrukce střechy, začínáme s instalací rozvodů. Do zimy bychom chtěli mít objekt osazen okny, dveřmi, abychom mohli pracovat uvnitř,“ řekl dnes novinářům stavbyvedoucí Petr Skřivan.

Náklady na stavbu jsou 45 milionů korun, dalších 26 milionů korun bude stát přístrojové vybavení laboratoří.

Náklady na realizaci centra včetně stavby, vybavení a mzdových prostředků pro zaměstnance jsou do roku 2022 celkem 250 milionů korun, pokryje je dotace EU a státu. Poté by si mělo centrum na provoz zčásti vydělat, počítá se i s dotacemi.

„Budova je postavena jako nízkoenergetická, nepočítáme s vysokými náklady na provoz,“ uvedl vedoucí projektu využití geotermální energie z litoměřického městského úřadu Antonín Tym.

Součástí stavby je přednáškový sál pro 50 lidí, dva pokoje pro nocování badatelů, čtyři laboratoře, kanceláře. Počítá se s exkurzemi školáků, pro které bude připravena expozice k tématu.

Cílem výzkumníků je ověřit vhodné lokality pro umístění vrtů na získávání geotermální energie.

„Základní problém je, jak teplo, které máme v hloubce, dostat na povrch. To se děje pomocí vody, kterou tam natlačíme a pak ji čerpáme teplou. Mění se ale propustnost hornin, jejich skladba. Jedna metoda nefunguje všude. Proto chceme vymyslet nějaký možný společný postup,“ uvedl Tomáš Fischer z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Zájem o projekt projevili experti z Německa, Francie, Švýcarska a dalších zemí, kde výzkum geotermální energie také běží. Přímo se tato obnovitelná energie využívá na Islandu, Filipínách či v USA, kde teplá voda přímo vytéká na povrch.

V podmínkách České republiky je podle vědců potřeba tři kilometry hluboký vrt pro získání vody o teplotě 50 až 70 stupňů Celsia a zhruba pětikilometrový vrt pro získání vody o teplotě 160 stupňů Celsia, kterou by bylo možné vyžívat pro výrobu elektrické energie.

Litoměřice jsou jediným městem v ČR, které mají povolen zvláštní zásah do zemské kůry. Získaná geotermální energie by mohla v budoucnu sloužit k vytápění Litoměřic. Teplo by se převádělo do nynější distribuční soustavy. Mělo by to být ekologičtější a také levnější než využívat konvenční zdroje.

V areálu bývalých kasáren je už jeden průzkumný vrt, počítá se s dalšími monitorovací vrty sledujícími seismicitu. K čerpání tepla by se pak měl vyhloubit jeden vrt hluboký čtyř až pět kilometrů a k němu opět dva další. Náklady na vytvoření celého systému vrtů jsou odhadem 1,3 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Lubos
18. září 2018, 15:57

Taky potencial ako na Islande tu asi nebude, ale myslim, ze sme sa mali v geotermalnej energii angazovat uz davno. Na Islande stoji elektrika 0.062Eur/kWh po zdaneni.

Ked sa do toho neboja sprtat v tektonicky super aktivnom Islande, neviem z coho mame take obavy my. Chapem, ze by sme vdaka nizsim teplotam asi nemali taku effektivitu, ale mam pocit ze vacsiemu usiliu to vybudovat brani hlavne strach lokalneho obyvatelstva. V skratke NIMBY.

http://www.onpower.is/geothermal-energy

Petr
19. září 2018, 12:34

Není problémem spíš strach a nedostatek financí těch institucí pojistit proti prasklinám ve zdech všechny domy v okolí?

Naproti tomu Island je na většině úzení jedna velká pustina.

Jakub Paulus
6. březen 2019, 20:37

Pojistit se to dá v Británii, pojistné vyjde na 2 miliony dolarů.

Vinkler
19. září 2018, 07:37

Rozdíl bude.

Na Islandu jsou pořád nějaká zemětřesení, národ i stavby a technika jsou zvyklé, v Čechách by to mohlo vadit.

Vláďa
19. září 2018, 08:24

Naše republika má zhruba poloviční plochu ale je zde 20x více obyvatelstva. Tak že se zde porovnává neporovnatelné.

Milan Vaněček
19. září 2018, 09:29

ČR plus Polsko se musí srovnávat s Německem, co se podmínek pro OZE týče. Co zrealizují Němci, můžeme i my, ale s časovým zpožděním 10-20 let, aby ty počáteční vysoké ceny za OZE platili Němci a my to budovali až za několikanásobně nižší ceny.

Jak prosté, milý Watsone ?

Budoucnost má kooperujíci Vyšegrád.

Když budeme v nějakém oboru OZE špičkoví, tak se v něm můžeme i snažit Němce předhonit. Asi se to může týkat systémů a software? Navrhujte.

Tož tak.

Vláďa
19. září 2018, 11:09

Jak váš komentář souvisí s článkem o využití geotermální energie?

Milan Vaněček
19. září 2018, 12:10

Vyjadřuje souhlas s Vaším názorem že se má porovnávat porovnatelné. Nic jiného za tím nehledejte.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se