
Trend úspor elektřiny a plynu v ČR skončil,spotřeba rostla druhý kvartál po sobě
Trend úspor elektřiny a plynu v Česku skončil. První letošním čtvrtletí bylo od energetické krize v roce 2022 druhým po sobě, kdy spotřeba meziročně rostla i po očištění o vliv počasí. Proti předkrizovým letům však zůstávají úspory značné. Vyplývá to z tiskové zprávy energetické skupiny Amper.
Trend zvyšování spotřeby elektřiny zaznamenali odborníci už ve třetím loňském čtvrtletí a v posledním loňském čtvrtletí rostla spotřeba elektřiny o 2,9 procenta, po očištění o vliv počasí o 1,8 procenta. Letos v prvním čtvrtletí činil meziroční růst 5,3 procenta, při očištění o vliv počasí o 3,1 procenta. Částečně za tím může být změna technologií, které využívaly plyn, na technologie na elektřinu. Typicky se jedná například o tepelná čerpadla. „Loni činily úspory v prvním čtvrtletí proti předkrizovému období 2017 až 2021 deset procent, letos už je to o polovinu méně,“ uvedl člen představenstva Amper Savings Martin Nádeníček.
Značnou část úspor ve spotřebě elektřiny v minulých letech generovaly nově zapojované fotovoltaické elektrárny, díky nimž nebylo potřeba odebírat tolik elektřiny ze sítě. V prvním čtvrtletí vyrobily solární elektrárny 59 procent veškeré energie z obnovitelných zdrojů, proti průměru let 2016 až 2024 se vyrobilo obnovitelné energie o čtvrtinu více. Tyto zdroje by teoreticky pokryly v prvním čtvrtletí 7,3 procenta spotřeby.

Spotřeba plynu byla v prvním čtvrtletí meziročně vyšší o 15,2 procenta, po očištění o vliv počasí a spotřebu paroplynové elektrárny Počerady to bylo jen o tři procenta. „Aby bylo možné porovnat jednotlivá období mezi sebou, standardizujeme spotřebu na stejnou teplotu a sluneční svit. U spotřeby plynu bereme v potaz i odlišnou spotřebu elektrárny Počerady. Jde o důležitý ukazatel výkonnosti ekonomiky či fungování úsporných opatření díky novým technologiím. Bez takto očištěných dat je těžké předpovídat budoucí vývoj,“ uvedl datový analytik Kamil Rajdl ze společnosti Amper Meteo, která se tímto vyhodnocováním energetických dat dlouhodobě zabývá.
Vyšší spotřebě plynu nahrála i nižší cena. Ve srovnání se stejným obdobím let 2017 až 2021 ale zůstávají úspory významné. Bez očištění o vliv počasí i s očištěním je to 13 až 14 procent.
Skupina Amper vychází při svých výpočtech a analýzách z veřejně dostupných dat. Data o spotřebě elektřiny čerpá od společnosti ČEPS, o plynu získává aktuální data od firmy NET4GAS. Zároveň pracuje s daty Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a společnosti ČEZ.
Mohlo by vás zajímat:
A díky celní válce to bude zase jinak.
Ještě to ani pořádně nezačalo a Škoda auto již ruší některé investice.
Bude se méně dovážet do USA a některé firmy si v USA postaví fabriky. Pro EU špatná zpráva. Nicméně jde pouze o narovnání vztahu, kdy EU měla daně a cla a USA ne.
@Petr prochaska 4. duben 2025, 11:05
Ono to tvrzení o narovnání vztahů je stejně pofiderní jako včerejší "celní tabulka", kterou se DT oháněl.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se