Domů
Větrné elektrárny
Akcie větrných gigantů rostou po investičních zprávách z Británie a Německa
Offshore větrná elektrárna
Offshore větrná elektrárna. Zdroj: Unsplash

Akcie větrných gigantů rostou po investičních zprávách z Británie a Německa

Navzdory složitému vývoji větrné energetiky v posledních měsících přinesl začátek měsíce několik pozitivních zpráv. Velká Británie oznámila významnou dohodu o investici s japonským koncernem Sumitomo do offshore větru a vodíku. Německá společnost Nextwind zas získala rekordní úvěr na expanzi svých větrných kapacit. Západní Evropa tak nepřestává v podpoře větrné energetiky a optimismus se záhy projevil i na akciových trzích. 

Největší pozornost přitáhla zpráva z Velké Británie, která oznámila velkolepou dohodu s japonským konglomerátem Sumitomo Corporation na investici 7,5 miliardy liber (přibližně 8,8 miliard EUR) do čisté energetiky během příští dekády. Projekt se má zaměřit především na offshore větrné farmy, rozvoj vodíkových technologií a posílení elektrických sítí.

Tato dohoda je významná nejen finančně, ale i politicky. Spojuje britskou snahu posílit domácí energetickou bezpečnost a klimatické cíle s japonským zájmem investovat do globální zelené infrastruktury. Londýn tím zároveň vysílá signál, že chce zůstat lídrem v offshore větrné energetice, kde už dnes patří k největším trhům na světě.

Britská vláda zároveň oznámila novou strategii pro rozvoj onshore větru, která si klade za cíl zdvojnásobit instalovaný výkon z přibližně 16 GW na 27–29 GW do roku 2030. Součástí plánu je vytvoření až 45 000 nových pracovních míst, zrychlení povolovacích procesů a finanční pobídky pro komunity, které budou větrné farmy hostit. Tato opatření reagují na dosavadní kritiku, že právě Anglie zaostává v rozvoji pevninských větrných projektů za Skotskem nebo Walesem.

Pozitivní zprávy také z Německa

Podobný vývoj proběhl na začátku července i v Německu, které se dlouhodobě profiluje jako největší trh pro onshore větrnou energii v Evropě. Společnost Nextwind ohlásila, že získala rekordních 1,4 miliardy EUR z úvěrového financování poskytnutého Deutsche Bank, ING a LBBW. Tyto prostředky mají umožnit expanzi kapacity na 3 GW do roku 2028.

Podle analytiků jde o největší takový úvěr pro nezávislého provozovatele větrných elektráren v Německu a jasný signál, že banky vidí v dlouhodobé zelené infrastruktuře atraktivní investiční příležitost.

Akcie výrobců turbín posílily

Ve spojitosti s těmito dohodami potvrzují po dlouhé době pozitivní náladu i evropské akciové trhy. Výrobci větrných turbín Vestas a Nordex zaznamenali v posledním týdnu po stagnaci opět růst – Vestas přidal 9 %, Nordex 1,3 %. Dle Reuters investoři reagovali také na zprávu z USA, kde americký Senát schválil prodloužení daňových úlev pro větrné projekty do roku 2026. Tento krok zlepšuje výhled exportních zakázek pro evropské firmy a posiluje důvěru v globální poptávku po obnovitelných zdrojích.

Přesto odborníci upozorňují, že sektor zůstává citlivý na politická rozhodnutí a regulační prostředí. Kromě nutnosti financovat rozsáhlé sítě a záložní kapacity se řeší i tlak na evropské výrobce z čínské konkurence a potřeba sjednotit unijní legislativu. Poslední týden nicméně ukazuje, že chuť financovat větrnou energetiku v Evropě zůstává minimálně na západě vysoká.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se