Čína snižuje podporu pro větrné elektrárny na moři
Čínská Národní rozvojová a reformní komise (NDRC) na konci letošního května vydala nový oběžník zaměřený na změny v podpoře pro větrné elektrárny. Podle oběžníku bude v letošním roce snížena výkupní cena pro nové projekty větrných elektráren na moři, k dalšímu snížení podpory dojde i v příštím roce.
Čínská komise vydala na konci letošního května „oběžník o politikách zlepšujících cenu elektřiny pro větrné elektrárny připojené do sítě“. Oběžník podle serveru RenewableEnergyWorld.com přináší snížení výkupní ceny pro projekty offshore větrných elektráren, které získají povolení v letošním roce, na 0,8 juanů za kWh (zhruba 103 EUR/MWh). V příštím roce poté výkupní cena pro nové projekty klesne o dalších 5 fenů na 0,75 juanů za kWh (97 EUR/MWh).
Jedná se o vůbec první snížení výkupních cen pro projekty offshore větrných elektráren v Číně. Projekty, které získaly povolení do konce loňského roku a budou realizovány do konce roku 2021, mají nárok na výkupní cenu 0,85 juanů za kWh (110 EUR/MWh).
Přestože se někteří z insiderů obávají, že by změny ve výši výkupních cen mohly vést ke zvýšenému úsilí nainstalovat co nejvíce turbín do roku 2020, podle dalších zdrojů průmysl nedokáže zareagovat tak rychle a nová politika se zcela jistě projeví urychlením výstavbu nových větrných elektráren na moři do roku 2021.
„Výstavba offshore větrné farmy obvykle trvá mnohem déle než realizace projektu fotovoltaické elektrárny. Dokončení průměrné fotovoltaické farmy zabere v průměru tři měsíce, v případě offshore větrných farem dokončení projektu trvá dva až tři roky. Kromě toho potřebujete dva až tři roky pro vybudování plavidla pro instalaci offshore větrných turbín. Při zvážení těchto faktorů je nepravděpodobné, že by v zemi došlo k návalu nových instalací,“ uvedl pro server RenewableEnergyWorld nejmenovaný zdroj.
Náklady na budování offshore větrných elektráren díky technologickým pokrokům, navyšování výkonu jednotlivých turbín i celých parků a tržní konkurenci sice klesají, ve srovnání s jejich protějšky na pevnině jsou však stále dvoj- až trojnásobně vyšší.
Čínské společnosti působící na poli offshore větrné energetiky rovněž zatím nedisponují dostatkem zkušeností s dlouhodobým provozem a údržbou větrných turbín na moři. To má spolu s náročnějšími podmínkami na moři za následek i vyšší náklady na údržbu těchto zařízení ve srovnání s větrnými turbínami na souši.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se