GE Renewable Energy plánuje recyklaci svých větrných turbín
Jeden z největších výrobců větrných turbín, společnost GE Renewable Energy (GE), ve čtvrtek oznámil podepsání memoranda o porozumění se společností Neowa. Podle memoranda má Neowa pro GE zajistit rozebrání větrných turbín s využitím principů oběhového hospodářství. Části turbín tak v rámci jejich obnovy budou buď opětovně využity, nebo recyklovány. Recyklace se má týkat také listů turbín.
Podle uzavřeného memoranda má Neowa pro GE zajistit vyřazení německých pevninských větrných elektráren v rámci několikaletého kontraktu. Obě společnosti nicméně chtějí prozkoumat možnosti spolupráce i v dalších státech EU.
V rámci vyřazovacích prací má Neowa zajistit demontáž a recyklaci či opětovné využití všech součástí turbín, a to včetně listů turbín. Zvláště jejich recyklace ale přitom není úplně vyřešená a v současnosti stále většina opětovně nevyužitých listů končí na skládkách.
Podle memoranda by Neowa měla zajistit recyklaci až 90 % celkové hmotnosti turbíny. Pro zpracování listů turbín má Neowa využít svůj vlastní postup a technologii. Listy turbín mají být rozdrceny na pelety různé velikosti a následně využity jako surovina při výrobě cementu.
S dodávkami kompozitních materiálů pro cementářský průmysl má Neowa mnohaleté zkušenosti. Takto vyrobený cement může dále být využit při výstavbě nových základů turbín, čímž dojde k přibližně 20% úspoře emisí CO2 oproti konvenčním metodám.
„Toto je skutečně vzrušující krok na naší cestě za k zavedení nových zlepšení v cirkulárním životním cyklu v odvětví evropské větrné energetiky. Jsme nadšeni ze spolupráce s Neowa – velmi respektovanou společností s rozsáhlými zkušenostmi v tomto oboru – na tomto dalším zásadním kroku ke zvýšení udržitelnosti větrné energie. S Neonwa se těšíme na spolupráci s dalšími evropskými státy s cílem zajistit lokální demontáž a recyklaci komponent v souladu s lokálními směrnicemi a specifickými požadavky,“ uvedl Jérôme Pécresse, výkonný ředitel GE Renewable Energy.
Jen do roku 2025 má dojít k obnově turbín s výkonem téměř 10 GW
Oznámení je podle GE dalším krokem na cestě zavést cirkulární řešení na evropský trh. To bude s postupným stárnutím větrných turbín více a více potřebné. Jen v Evropě by do roku 2025 měly být obnoveny či vyřazeny turbíny s celkovým instalovaným výkonem 10 GW.
Recyklací větrných turbín tak řeší více společností a subjektů. Například společnost Ørsted se nedávno zavázala, že zamezí skládkování listů svých turbín, i kdyby to znamenalo jejich skladování do vyřešení recyklačního postupu.
Mohlo by vás zajímat:
Mno nevím, jako nasypat to na skládku je samozřejmě to nejhorší řešení. Spálit to, je trochu lepší řešení a zbytky (skelná vlákna buď skládkovat nebo recyklovat).
Namlet to do cementu je obecně řešení velmi podobné a nevidím v něm moc přínosu, zvláště pokud by se to mělo v rámci "recyklace" ještě dotovat. Ano ušetří se tím plnidlo do cementu, a ona ta sklená vlákna nedělají v cementu kupodivu takovou neplechu, jak by se mohlo zdát, spíše jej zpevňují (dává se to i do malt a lepidel). Ale technicky se jen "ušetří" nějaký recyklát, co by se do toho mohl nasypat místo tech lopatek. A tak je jen otázka, odkud a kam se co bude vozit... za určitých podmínek to může být výhodné.
Ale říkat tomu recyklace nebo cirkulární ekonomika je podle mne trochu mimo, chybí tomu ten „cyklus“. Je to znovuvyužití materiálu, nicméně k jiným účelům, a nějaké významné následné využití už od toho nečekejme. Tedy je to jednosměrná cesta, nic cyklického.
Pokud by to mělo být skutečně recyklováno je třeba tu pryskyřici rozpustit nějakými rozpouštědly, vyčistit a použít při výrobě nových lopatek, ta sklená vlákna oddělit, přetavit opětovně na sklo a z toho vytvarovat nová pevná vlákna. Ano může se ukázat, že rozpuštění a vyčištění pryskyřice je ekonomicky nákladné, a že je snazší ji spálit, a vytvořit novou, jde jen o to, co je ekonomicky (ekologicky?) výhodnější. Tomu pak tomu lze říkat recyklace, popř. částečná recyklace.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se