Instalovaný výkon evropských větrných elektráren překročil loni hranici 200 GW

DomůVětrné elektrárnyInstalovaný výkon evropských větrných elektráren překročil loni hranici 200 GW

Instalovaný výkon evropských větrných elektráren dosáhl podle asociace WindEurope loni hodnoty 205 GW. Z uvedené hodnoty připadá 192 GW na státy Evropské unie (včetně Spojeného království), v které měly loni větrné elektrárny 15% podíl na celkové spotřebě elektrické energie. 

Podle nově zveřejněných dat asociace WindEurope bylo loni v Evropě zprovozněno 15,4 GW nového výkonu větrných elektráren. Tři čtvrtiny z uvedené hodnoty tvořily onshore větrné elektrárny, jednu čtvrtinu poté offshore instalace. Lídrem bylo Spojené království s 2,4 GW nového výkonu, následované Španělskem s 2,3 GW a Německem s 2,2 GW.

Nový instalovaný výkon onshore a offshore větrných elektráren v Evropě v roce 2019. Zdroj: WindEurope

Asociace WindEurope upozornila na úpadek větrného průmyslu v Německu, které je sice z pohledu celkového instalovaného výkonu ve větrných elektrárnách s 61 GW suverénním evropským lídrem, avšak v loňském roce uvedlo do provozu pouze 1,1 GW onshore větrných elektráren a stejný výkon v offshore instalacích.

„Německo, které bylo po mnoho let motorem evropského větrného průmyslu, je v útlumu. Loni přidalo pouze 1,1 GW onshore větrných elektráren – nejméně od roku 2000. Navíc oznámili velmi málo nových investic, což naznačuje, že rok 2020 nebude o moc lepší,“ uvedl WindEurope.

Vývoj přírůstku instalovaného výkonu větrných elektráren v Evropě. Zdroj: WindEurope
Evropské státy s největším instalovaným výkonem větrných elektráren. Zdroj: WindEurope

15 % elektrické energie z větru

Výroba elektřiny z větrných elektráren ve státech Evropské unie pokryla v roce 2019 celkovou spotřebu elektrické energie z 15 %, když onshore větrné elektrárny vyrobily 350 TWh a offshore větrné elektrárny 67 TWh.

Lídrem v této oblasti bylo podle WindEurope Dánsko, které dosáhlo 48% podílu větrných elektráren na celkové spotřebě elektrické energie. Následovalo Irsko s 33% podílem, Portugalsko s 27 % a Německo s 26 %.

Podíl větrných elektráren na spotřebě elektřiny v EU. Zdroj: WindEurope

Průměrný koeficient využití instalovaného výkonu onshore větrných elektráren v EU byl loni 26 %, u offshore větrných elektráren 38 %. Asociace WindEurope uvedla, že uvedené hodnoty jsou relativně nízké kvůli zahrnutí i již poměrně zastaralých větrných elektráren.

„Moderní turbíny mají větší lopatky a mohou vyrábět elektřinu při nižších rychlostech větru, což zvyšuje jejich koeficient využití instalovaného výkonu. Koeficienty pro nové onshore větrné elektrárny se nyní pohybují mezi 30 až 35 %. U nových offshore větrných elektráren dokonce mezi 35 až 55 %,“ dodal WindEurope.

Zdroj úvodní fotografie: WindEurope