Projekt Hornsea 1: Poslední větrné turbíny největšího offshore větrného parku byly instalovány

DomůVětrné elektrárnyProjekt Hornsea 1: Poslední větrné turbíny největšího offshore větrného parku byly instalovány

Společnost Ørsted oznámila dokončení instalace posledních ze 174 větrných turbín v lokalitě největší přímořské větrné elektrárny na světě, Hornsea 1, která se nachází přibližně 100 km od severovýchodního pobřeží Anglie. Elektrárnu nyní čeká fáze uvádění do provozu, podle plánu má být elektrárna uvedena do provozu v roce 2020.

Vykládka součásti turbín se prováděla v továrně společnosti Siemens Gamesa v městě Hull, v této továrně byla také vyrobena většina potřebných lopatek. Z této továrny bylo zapotřebí jednotlivé díly dopravit po moři přibližně 120 km do místa instalace. Působivá kombinace 174 turbín se rozkládá na ploše 407 km2 v Severním moři.

Komponenty na moři dopravovaly dvě speciální lodě, Bold Tern a Sea Challenger. Při jedné cestě byly tyto lodě schopny přepravit 4 turbíny. Mezi hlavní komponenty patří ocelová věž, tři lopatky turbíny a gondola, ve které jsou umístěny všechny komponenty potřebné pro výrobu elektřiny. Instalace jedné turbíny v průměru zabere asi 12 hodin práce. Použité 7MW turbíny se tyčí 190 metrů nad hladinou moře, jejich lopatky jsou 75 metrů dlouhé. Podle Ørstedu každá turbína vyrobí při každé otáčce energii srovnatelnou s denní spotřebou běžné britské domácnosti.

První offshore větrná elektrárna s výkonem přes 1 GW

Po oficiálním uvedením do provozu se elektrárna stane oficiálně první offshore větrnou elektrárnou, která překročila instalovaný výkon 1 GW. Instalovaný výkon elektrárny, který činí 1,2 GW, je tak srovnatelný s výkonem velkých jaderných reaktorů typu VVER 1200, nebo AP-1000.

„Dosažení milníku instalace poslední větrné turbíny pouhých 9 měsíců po vztyčení první turbíny je pouze malou částí tohoto rekordního projektu. Hornsea 1 skutečně položila základy pro další generaci přímořských větrných parků. V době počátku prací na tomto projektu se jeho rozměry a potřeba průkopnických technologií jevily jako herkulovská výzva. Díky ohromnému úsilí všech zúčastněných se ale tento působivý strojírenský zázrak stal novou normou.“ – Duncan Clark, programový ředitel pro projekt Hornsea 1 ve společnosti Ørsted

Na projektu pracovalo více jak 8000 lidí. Z důvodu relativně velké vzdálenosti od pobřeží se projektový tým nacházel přímo v lokalitě na palubě lodi GMS Endeavour a mohl tak lépe koordinovat výstavbu za dynamických povětrnostních podmínek.

Zdroj úvodního obrázku: Ørsted